Değerli Meslektaşlarım,
Türkiye  treyler sektörü son 10 yılda güçlü rüzgarların etkisiyle büyük gelişmeler yaşadı. Firmalarımız üretim kapasitelerini arttırdı, ürün gamını geliştirdi. Ar-Ge bütçeleri arttı, merkezler açıldı. Global tedarikçiler Türkiye’de üretim, montaj ve lojistik merkezleri açtı. Yurtiçi pazar 25 bin adetlerin üzerinde gerçekleşti. İhracatımız 5 kat arttı, her yıl ortalama yüzde 50 büyüyen bir sektör haline geldik. Avrupa’nın 2. büyük treyler pazarı olduk.
Son üç yılda arkamıza aldığımız rüzgarlar tersine dönmeye başladı. Yurtiçinde adetlerimiz 12 bin adetlere düştü. Treyler pazarımız 10 yıl geriye gitti. Avrupa pazarında altıncı sıraya kadar geriledik. Tarihimizde ilk defa Polonya’nın gerisine düşmek üzereyiz. Buna karşın ihracat adetlerimizi ve pazarlarımızı sürekli arttırıyoruz. İhracat atağımızın kesilmemesi lazım. Eğer yurtiçinde güçlü pazarımız olmaz ise ihracat ataklarımız yarıda kalır. Günümüzde ölçek ekonomisi rekabette belirleyici rol oynuyor.
Türk treyler sektörü yarattığı istihdam ve katma değer ile örnek alınacak bir sektör. Yurtiçinde oluşan tüm treyler ihtiyacının tamamını karşıladığı gibi üretiminin yarısını ihraç ediyor. TREDER üyeleri nezdinde bu rakam daha da pozitif durumda. TREDER Üyeleri yılın ilk 9 ayında 3 bin 500 adet yurtiçi satışa karşın 8 bin 500 adet ihracat gerçekleştirdi. Bu sektör bire üç veriyor. Devletten desteğini de sonuna kadar hak ediyor.
Treyler sektörünün devletten hurda teşviki ve KDV indirimi talebi var. Bu yurtiçinde firmalarımıza bir nefes aldıracaktır. 31 Ekim tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesinde, treylerin dahil olmaması üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a dernek olarak bir mektup yazdık. Mektubumuzda ticari araçlarda yapılan indirimin anlam kazanması için treyler sektörünün de bu indirime dahil olması gerektiğini anlattık. Henüz bu mektubumuza dair olumlu bir dönüş almadık. Ama sektör olarak yeni yılda umutlarımızı da kaybetmedik. Tekrar etmekte yarar görüyorum, bu sektör desteği sonuna kadar hakediyor.
Yılın bu son yayınında gelecek yıla dair de olsa birkaç cümle sarf etmek isterim. Zor bir yıldan, daha zor bir yıla geçiyoruz. Avrupa’daki pazarın da yükseliş trendini kaybedeceği öngörüsüyle, rekabet daha üst boyutlara taşınacak diye düşünüyorum. Burada Rusya, Ortadoğu ve Afrika pazarları daha kıymete binecek. İhracat en büyük avantajımız ve bu avantajımızı kaybetmememiz lazım. İhraç pazarlarında Türk malı algısını daha üst seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Ters rüzgarların etkisinden bu sektör kurtulduğunda, pazardaki ertelenmiş yatırımların da etkisiyle  çık hızlı bir şekilde güzel günlere döneceğimizi ümit ediyorum. Bu vesile ile tüm meslektaşlarıma yeni yılda bol kazanç ve sağlık diliyorum.
TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık

- - - - -