Değerli Meslektaşlarım,

2017 otomotiv sektörünün rekorlar yılı oldu. 1 milyon 674 bin adetlik üretim ile tüm zamanların rekorunu kırdık. Türk otomotiv sanayinin yaptığı otomobil üretiminin, son 10 yılda 2 kat büyümesi göğsümüzü kabarttı.

Otomotivdeki bu rekorlara ne yazık ki kamyon ve treyler sektörü ayak uyduramadı. Kamyon üretimindeki düşüş 2015 yılına göre yüzde 44 seviyelerine ulaştı. TÜİK verilerine göre; treyler pazarı 2011’de 27 bin gibi rekor adetlerden 2017’de 15 bin 500 adetlere düştü.

Ticaretin gelişimi için yollar kadar vasıtalara da ihtiyacımız var. Nasıl ki duble yol, köprüler hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlıyor yeni nesil kamyon ve treylerler de verimli taşımacılığın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş durumdalar. Avrupa’da ekonomideki iyileşmenin yansımalarını ağır vasıta sektöründe görmek mümkün oluyor. Ancak aynı yansımayı ülkemizde ne yazık ki göremiyoruz.

Türkiye’nin treyler parkı yaşlı. 16 yaş ve üzeri 60 bin adet treyler var. Bunların yenilenmesi trafik güvenliğinin geliştirilmesi ve ekonomideki dinamizm için önemlidir. Yeni nesil treylerler sayesinde trafik kazalarının daha az meydana geldiğini söylemek mümkün. Çünkü çekicideki yeni nesil güvenlik sistemlerinin hepsi, treylerle eşgüdüm içerisinde çalışıyor.

Hükümetin hazırladığı ve Meclis’e sunduğu yeni teşvik paketinde yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetlere Aralık 2019’a kadar ÖTV’siz araç yenileme kolaylığı getirilmesi memnuniyet verici. Kurların oynaklığı yüzünden çekingen olan yatırımcının cesaretleneceğini düşünüyorum. Kamyonlara verilen desteğin treylere de etkisi pozitif olacaktır. 

Tabi teşvik paketinde; treylerler ile ilgili beklentimiz olan ‘hurda teşviki veya KDV indirimi’ olmasını çok isterdik. Çünkü daima dile getirdiğimiz bir durum var: Treyler bir yatırım aracıdır. Yükünüzü kamyon olmadan treylerle demiryolunda, denizyolunda taşıyabilirsiniz ancak kamyonla tek başına yükü taşıyamazsınız. Bu yüzden kamyon ve treyleri birlikte değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Hatta önce treyleri ele almak çözüm için daha sağlıklı sonuç verecektir.

TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık

 

- - - -