Değerli Meslektaşlarım,
Ülkemizin ekonomisini güçlendirmek ve döviz kaynaklarını arttırmak için ihracat, tek yolumuz. Türkiye treyler ve üstyapı ihtiyacını ülke kaynakları ile sağlıyor. Treyler ihracatını artırmanın yollarını bulmak için bu yıl 3. Zirvemizi bu konu  üzerine yapmaya karar verdik. “Treyler Sektörü İhracat Basamaklarını Tırmanıyor” mottosuyla güzel bir enerji yakalayacağımıza inanıyorum.
Treyler sektörü net ihracatçı sektör konumunda. Ülkedeki treyler ve üstyapı ihtiyacının büyük bölümü yerli üretimden yapıldığı gibi firmalarımız üretimlerinin üçte birlik kısmını da ihraç ediyor. Aslında ülkenin aradığı, örnek alacağı sektörlerden biri treyler olmalı. Türkiye; başta Avrupa olmak üzere, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ortadoğu ve Afrika’da önemli pazar payına sahip. Bütün bu bilgilerin ışığında 3. Treyler Zirvesi’ne kamudan çok önemli bir destek bekliyoruz. Diğer yandan yerli ve yabancı üretici firmalar, tedarikçiler, STK’lar bu sektörle ile ilgili olan herkesi zirvemize katkı sağlamaya davet ediyoruz.

Sektörün önündeki diğer bir önemli gündem; Hannover IAA Ticari Araçlar Fuarı. 2 yılda bir yapılan bu fuar sektörlerin geleceğinin çizildiği bir fuar olmasıyla ayrıca bir önemi var. Türkiye’deki firmaların bu fuara ilgileri her geçen yıl artıyor. Bu yıl da 100’ün üzerinde firma Almanya’da boy gösterecek. TREDER üyeleri ve tedarikçileri de ülkemizi orada gururla temsil edecektir.
Son olarak da firmaların artık daha kurumsal pencereden baktıkları sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili birkaç noktanın altını çizmek istiyorum. Tüketicilerimiz firmaların sosyal sorumluluk projelerini yakından takip ediyor ve yapılan değerlendirmeler satın alımları etkileyebiliyor. Özellikle çevre konusundaki çalışmalar tüketicilerin daha fazla dikkatini çekiyor. Dahası gelecekte tedarik süreçlerinde de bu projelerin etkisi olabilir. Hem dernek hem de sektörümüz, üzerinde yaşadığı topraklara ve insanların yararına olacak birçok projede yer alıyor. Bu anlamda meslekdaşlarım ve tedarikçilerimiz duyarlılıklarıyla övgüyü hakediyor.


TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık

- - - - -