banner201

AKTÜEL

Koç Holding düşük karbon ekonomisine geçiyor
Koç Holding düşük karbon ekonomisine geçiyor

Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını “Geleceğe. Birlikte” stratejisi çerçevesinde yürüten ve iş modelinin odağına faaliyet gösterdiği ülkeler ve dünya için uzun vadeli, sürdürülebilir değer yaratmayı yerleştiren Koç Holding, 13’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

DKV’nin tek kutu kolaylığı  artık İsviçre’yi de kapsıyor
DKV’nin tek kutu kolaylığı artık İsviçre’yi de kapsıyor

Uluslararası taşımacılara Avrupa’da tek kutu ile hızlı ve kolay geçiş imkânı sağlayan DKV Box Europe kutusu artık İsviçre’nin tüm ücretli yol şebekelerinde aktif. Böylece nakliyeciler 11 ülkedeki 14 ücretli yol sistemini tek kutu ile nakitsiz, zaman kaybetmeksizin ve kolayca geçebilecekler.

Havayolları, talebin yüksek olacağını öngörüyor
Havayolları, talebin yüksek olacağını öngörüyor
2023'te elektrikli araçlar 3 katına çıkacak
2023'te elektrikli araçlar 3 katına çıkacak
Mercedes-Benz Türk’te yeni atamalar yapıldı
Mercedes-Benz Türk’te yeni atamalar yapıldı
Otomotivdeki krizi fırsata çevirip ilk 10'a girebiliriz
Otomotivdeki krizi fırsata çevirip ilk 10'a girebiliriz

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, otomotiv sektöründe yaşanan küresel krizin atılacak doğru adımlarla fırsata çevrilebileceğini söyledi. Kamunun, hammadde ve ara mamullere uygulanan ek vergilerin kaldırması, KOBİ tanımının 125 milyon TL ciro ile sınırlandırılmaması ve brüt ile net ücret arasındaki farkın OECD ülkeleri düzeyine getirilmesi noktasında düzenlemeler yapabileceğini ifade eden Albert Saydam, “1997’de Asya mali krizi yaşanmıştı ve bu kriz Rusya’yı vurmuştu. O dönemden sonra otomotiv sanayimizde özellikle ihracatta ciddi bir artış olmuştu. 2008’deki Lehman Brothers krizinden sonra dünya ticaretinden aldığımız pay artmıştı. Eğer doğru adımları atarsak Türk otomotiv tedarik sanayinin yine bir sıçrama gerçekleştirmesi mümkün. Doğru adımlarla Türkiye otomotiv tedarik sanayi yılda 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, dünya liginde ilk 10’a yükselebilir” dedi.

Küresel mal ticareti 'konteyner dar boğazına' girdi
Küresel mal ticareti 'konteyner dar boğazına' girdi

Almanya'nın önde gelen ekonomi enstitülerinden Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü, küresel mal ticaretinin hala konteyner dar boğazı krizi altında olduğunu belirtti. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), küresel mal ticaretine ilişkin analizini açıkladı. Küresel mal ticaretinin hala ciddi konteyner dar boğazı tehdidi altında olduğu belirtilen analizde, bu konuda herhangi bir gevşeme belirtisi olmadığı aktarıldı. Analizde, küresel konteyner kapasitesinin yaklaşık yüzde 9'unun şu anda 4 limanda boşaltılması için beklendiği, bunun yarısından fazlasının da ABD limanlarında sıkıştığı kaydedildi. Küresel ticaret göstergesinde Çin'in ekim ihracatında bir önceki aya göre (nominal, mevsimsellikten arındırılmış) yüzde 4,9 düşüş ve ithalatında yüzde 2,7 artış olacağı, ABD için ise ihracatta yüzde 1,8 gerileme ve ithalatta yüzde 0,4'lük artış olmasının öngörüldüğü bildirilen açıklamada, ihracatın ekimde Almanya’da yüzde 1,2 ve AB’de de yüzde 1,3 düşmesinin beklendiği aktarıldı. lfW araştırmacılardan Vincent Stamer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Küresel ticaret, ilerlemek için olumlu bir itici güçten yoksun. Şu anda Kovid-19 krizi başlamadan önceki seviyede sıkışmış durumda ve alışılmadık derecede uzun bir süredir durgunluk yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Brisa ve Kordsa’dan dijital adım
Brisa ve Kordsa’dan dijital adım

banner174

banner178