Değerli Meslektaşlarım,

Pandemi süresince, birçok pazar düşerken treyler sektörünün iç pazarda yükselmesi bazılarını şaşırtıyor. Oysa asıl şaşılması gereken, Türkiye gibi sürekli olarak dış ticareti büyüyen bir ülkenin, treyler piyasasının sürekli olarak düşüş göstermesidir. Peki ne oldu da treyler pazarı geçen yıla nazaran artışa geçti, biraz irdelemekte yarar var.

Treyler pazarı son beş yıldır düşüş yaşıyor. Öyle ki pazar ortalaması 25 bin iken, son 5 yılda bu yılı da dahil edersek 70 bin dolayında treyler satışı gerçekleşti. Oysa ki 125 bin adetlik treyler satışı olması lazımdı. Aradaki 55 bin adetlik fark ötelenen talepleri işaret ediyor.

Bu yıl bu talebi kapatamazsanız açık katlanarak devam edecek.

Tabi pandemi gibi hayati dönemlerde, treyler gibi tedarik zincirinin en önemli halkası her zamankinden daha önemli hale geliyor. Eğer temassız teslimat isterseniz, treyleriniz demiryolunda gidecekse, yeni nesil bir treyleriniz olmalı. Bunun başka bir yolu yok. Soğuk zinciri kırmadan taşıma yapmak isterseniz frigorifik ürün dışında bir alternatifiniz yok. Liste böyle uzayıp gidiyor.

Sürdürülebilir tedarik zincirinin olması için yeni treylere ihtiyaç var. Lojistikçilerin büyük bölümü pandemi süresince yatırım yapamadı. Kamunun mutlak suretle treyler alımını kolaylaştıracak adımlar atması gerekiyor. Burada hurda teşviki ve ucuz finansman, destek için nokta atışı olacaktır.

Avrupa treyler pazarı ise bize nazaran daha kötü bir yıl geçiriyor. Son yıllarda yaşadığı yükseliş yerini bu yıl düşüşe bıraktı. Gelen haberler düşüşün yüzde 30’ları aştığını gösteriyor. Tabi Avrupa bizim de önemli bir ihracat pazarımız. Biz de bu durumdan kötü etkilendik. 2021 yılında Avrupa pazarında mutlaka bir toparlanma olacaktır. Eğer, Türkiye’deki piyasa koşulları iyileştirilse idi bu dönemde Avrupa’dan daha fazla rol alabilirdik. Avrupa ve alternatif pazarlara olan rekabetçiliğimiz daha yukarı çıkabilirdi. Fırsatı kaçırıyoruz. Ancak ne kadar anlatmaya çalıştıysak da kamu nezdinde çok bir karşılık bulamadığımızı belirtmek isterim. Türkiye pazarının 25 bin adedinin üzerinde olması, bir o kadar da ihracat anlamına geliyor.

Treyler piyasası 25 bin adetlerden geldiği yeri unutmuyor. Ekonominin rayına oturmasıyla yine bu adetleri göreceğiz. Hatta piyasanın normali 30 bin adetler dolayında olmasını bekliyoruz.

TREDER ailemiz de büyümeye devam ediyor. Adana’nın önde gelen üreticilerinden Adakon ile Konya’nın önemli üreticilerinden Şahin Tanker aramıza katıldı. Onlara bir defa daha sektör adına ‘hoşgeldiniz’ diyorum. Derneğimize üye olmak isteyen başka firmalar da var. TREDER ailesi inşallah daha da büyüyerek yoluna devam edecektir.

TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk

- - - -