Değerli Meslektaşlarım,

Dünyanın en büyük ticari araçlar fuarı olan 66. IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda Türkiye, 92 adet firmayla en çok katılım gösteren 5 ülke arasında yerini aldı. Fuar, sektörün gelecekte neler olabileceğine dair önemli ipuçları veriyordu. Özellikle elektrikli araçlar, kent lojistiğine yönelik çözümler, bağlantılılık, dijitalleşmeyi sağlayan ürün ve ekipmanlar görmeye değerdi.

Treylerler yatırım aracıdır. Nakliyeciler verdikleri paranın karşılığını almak isterler. Türkiye’de sunduğumuz treylerler, Türkiye ve Avrupa’da standartlarını karşılıyorlar ve uzunca bir süre karşılamaya devam edecek özellikteler. Avrupa treyler pazarındaki oyuncuların ürünleriyle Türkiye’deki ürünler arasında fark yok. Bu anlamda Avrupalı rakiplerimizle rekabet unsurlarımızı koruyoruz. Fuar bunu da göstermesi açısından önemliydi.

IAA fuarının bizler için ayrı bir anlamı daha vardı. Türkiye’nin treyler üretim merkezi olma iddiasını güçlendirmek istiyorduk. Özellikle son dönemlerde Türkiye için yapılmak istenen kara propagandanın başarısızlıkla sonuçlanması açısından fuara katılımımız önemliydi.

Treyler sektörü yine Türkiye’yi gururlandırdı diyebiliriz. Türkiye’den üretilen araçlarımız tüm rakipleriyle rekabet edecek düzeyde kaliteli, ekonomik ve yenilikçiydi. Bu fuarda ilk defa Türkiye’den bir üretici Treyler Inavasyon Ödülü’ne layık görüldü. Tırsan ekibini bu başarısı için kutlarım. Umarım bu ödüllerin sayısını arttırırız.

İkinci güzel gelişme de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nin yapmış olduğu sıkı denetimler. Denetimlerin sonucunda kötü bir tablo olsa da denetimlerin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. 94 bin araçtan 32 bin adedi mevzuat ve ürün güvenliği açısından eksik ve kusurlu bulundu.  Bu üretilen veya ithal edilen her üç treylerden birinin yollarda olmaması anlamına geliyor. Bakanlığımız bu işin sonunu getirecektir. Denetimlerin ardından daha sağlıklı piyasaya kavuşurken, nakliyeciler daha güvenli araçları sahip olmaya başlayacaktır.

Treyler üretim merkezi olma iddiasındaki bir pazarın rekabetçi, kaliteli ve uluslararası standartlara sahip olması çok önemli. Bu yüzden sektör paydaşları olarak denetimlerin artarak devam etmesini canı gönülden istiyoruz ve dernek olarak her türlü işbirilğine açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

Türkiye tüm bu gelişmelerin ışığında cazibesini arttırmaya devam ediyor. Dahası gelecekte hem pazar potansiyeli, hem de sahip olduğu üretim etkinliği ile üreticilerin mutlaka olmak istediği bir pazar. Tam da bu noktada önemli bir çağrıda bulunmak istiyorum. Türk Treyler sektörünü ve gelişimini tüm detayları ile 2. Treyler Zirvesi’nde değerlendireceğiz. “Türk Treyler Sektörünün Dünya Yolculuğu” konsepti ile sektör yetkilileri ve uzmanların katılımıyla gerçekleştireceğimiz bu özel zirveye katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz.