Takograf ve sürücü kartı verilerini indirme ve saklama zorunluğu ertelendi şeklindeki kanaat yanlış. 3 ay sonra yaptırımlar başlıyor...

Belki hatırlayanlar olacaktır,  Karayolu taşıma yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile, 1 Ocak 2018 ‘den itibaren, şirketlerin takograf verilerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına TOBB tarafından kurulan sunuculara  her ay yüklemesi zorunluluğu getirilmişti. Bu süreç ertelendi en son şekli ile; şirketler 1 Ocak 2021 den itibaren verilerini yükleyecekler, ancak yüklemeyenlere 1 Ocak 2024 tarihine kadar yaptırım (2 uyarı puanı) uygulanmayacaktır şeklinde düzenlendi.

Bu uygulama, sektörde bir çok firma tarafından, takograf ve sürücü kartı verilerini indirme ve saklama zorunluğu ertelendi şeklinde  ve yanlış olarak anlaşıldı. Gerçek olan şu; Şirketlerin en geç 90 günde bir takograf verilerini, 28 günde bir sürücü kartı verilerini indirme ve saklama zorunluluğu 2010 yılında  başladı ve devam ediyor, bunda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bakanlığın yaptığı düzenleme, sadece bu verilerin TOBB’un kurduğu sunuculara yüklenmesi ile ilgilidir.

2024 yılbaşına üç ay kaldı. Yönetmelikte herhangi bir değişiklik olmadığına göre, firmalar takograf verilerini 1 Ocak 2024 ten itibaren her ay TOBB sunucularına yüklemeye başlayacaklar demektir. Dijital takograf kullanmaya başlayalı 13 yıl oldu. Hala şirket kartı almayan, verileri indirmeye başlamayan şirketlerimiz var. Takograf kullanan tüm şirketlerin, kalan üç ay içinde durumlarını gözden geçirmeleri ve eksiklerini gidermeleri önerilir. Hangi verileri yükleyecekler, nasıl yükleyecekler, ne zaman yükleyecekler, verileri  paylaşırken nelere dikkat etmeleri lazım öğrenmeleri gerekecektir. Takograf verileri içinde kişisel veriler bulunmaktadır, paylaşımda yapılacak hatalar ilerde pahalıya mal olabilecektir.

Şirketlerimiz, takograf ve sürücü kartı verilerinin indirilmesi ve saklanması zorunluluğunun kaldırılabileceği gibi hayale kapılmasınlar. Artık, mahkemelerde sürücü çalışma süreleri ile ilgili  birinci derecede delil  takograf verileridir, bu verileri mahkemeye sunamazsanız davayı  peşinen kaybedebilirsiniz. Takograf verilerini analiz ederek, şirketi ve operasyonlarınızı yönetirken kullanabileceğiniz çok faydalı bilgiler elde edebileceğinizi de unutmayın.

·       Sürücülerin performansları (Günlük haftalık, aylık ortalama çalışma süreleri ve kat ettikleri mesafeler,  araç kullanım profili, kurallara dikkati, zaman planlaması ve uyumu vs..)

·       Şirketinizin takograf kurallarına uyumu

·       Araç ve sürücülerin ölü zamanları

·       Sürücülerin eğitim ihtiyaçları

·       Uygunsuz kullanımlar

·       Sürücüleriniz izinde çalışıyor mu

·       Araçlarınızı, şirketinizde çalışmayan sürücüler kullanıyor mu

·       Ve başka bilgiler

Önerimiz, kalan süreyi değerlendirerek hazırlıklarınızı tamamlayın, verilerin TOBB’a yüklenmesi ertelense bile, yasal sorumluluklarınızı yerine getirmiş olacaksınız. Asla, içeriğini görmediğiniz, kontrol etmediğiniz, KVK ile uyumluluğunu teyit etmediğiniz hiçbir veriyi, paylaşmayınız. Bu konuda danışmanlık alabilirsiniz, bizi arayabilirsiniz.