Bu yazımızda takograf kartının takıp çıkartılma işleminin doğru yapılmazsa, sonuçlarının ne olabileceğini  ortaya koyuyoruz...

Dijital takograf kullanmak!

Kartı bile doğru takamadıktan sonra!

 Dijital takograf kullanmaya 13 yıl önce başladık. Dijital takograftan doğru bilgi alınabilmesi ve alınan verilerden faydalanılabilmesi, girilen bilgilerin doğruluğuna bağlıdır. Takografa bilgileri girecek olan sürücüdür. Bu nedenle AETR sözleşmesine göre, firmaların sürücülere takograf kullanma eğitimi ve çalışma kuralları hakkında eğitim vermesi zorunludur. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde ise, sık yapılan hatalar konusunda eğitim verilmesi gerektiği hükmü bulunmaktadır. Bu yazıyı okurken, sürücünün çalışma süreleri ile ilgili olarak, birinci derecede geçerli olan delillerin,  takograf kayıtları olduğunu hep hatırlayın.

Bu yazının amacı, takografa kartın nasıl takılması ve çıkartılması gerektiğini açıklamak değil, bu işlem doğru yapılmazsa, sonuçlarının ne olabileceğini  ortaya koymaktır. Dijital takografa sürücü kartının takılması ve çıkarılması, genelde önemsenmese de, en önemli işlemdir. Ülke  trafik kodunun girilmesi,  kart takma ve çıkartmanın bir parçasıdır. Bu işlemler doğru yapılmazsa, aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

·       Kart takılmasında ve çıkartılmasında, yapılacak yanlışlar, bir ihlaldir ve ceza yazılabilir.

·       Vardiya başlangıcı ve sonu net olarak belirlenemeyebilir.

·       Vardiya başlangıcı ve sonunda, km bilgisi kaydedilmeyeceğinden, o vardiyada katedilen km bilgisi olmayacaktır.

·       O vardiyada yapılan ortalama hız bilgisi  hesaplanamayacaktır.

·       Uluslararası nakliyatta, ülke geçişleri  hakkında doğru bilgi edinilemez.

·       Sürücünün araç dışında iken yaptığı etkinlikler  hakkında bir bilgi olmayabilir. Sürücü bu bilgileri  elle girmek zorundadır.

·       Bazı bilgiler, kart ve takograf arasında eşleştirme tamamlanmadığından, kaybolabilir.

·       Kayıtlı etkinlik bilgileri, gerçek etkinlik bilgileri ile uyuşmayabilir.

Sürücüye ile öğretmeniz gereken ilk  bilgi, takograf kartını doğru şekilde takmak ve çıkartmaktır.  Size, bu işlem çok basit gibi görünüyor olabilir, ama ciddi sonuçlarının olacağı kesin.

Yolunuz açık olsun.