Yeni oluşturulan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı-TIR Ulusal Birlikler Danışma Grubu (ECO-TIRACG)”nun ilk toplantısında, grubun temel sorumlulukları ve sınır optimizasyon fırsatları gözden geçirildi. Yeni grup, ulaşım ve transitle ilgili sorunlar ve zorluklar konusunda ECO organlarına girdi sağlamak üzere oluşturuldu. Grup özellikle ECO bölgesindeki hem kamu hem de özel sektör için TIR'ın faydalarını artırmaya odaklanacak.

Mercedes'in Nisan kampanyasında 1,40’dan başlayan faiz oranı sunuyor Mercedes'in Nisan kampanyasında 1,40’dan başlayan faiz oranı sunuyor

ECO’nun 11 üyesi bulunuyor. Bu ülkeler şöyle:  Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, "Bu grubun önemli bir rol oynayacağına ve ECO'nun uluslararası taşımacılık ve transiti kolaylaştırma çabalarına katkıda bulunacağına eminim.

Grubun ECO'ya ve ilgili organlarına sağladığı girdiler ve tavsiyeler, üye devletlerin gerçeklere ve sahada gerçekte olup bitenlere dayalı kararlar almalarına ve politikalar izlemelerine önemli ölçüde yardımcı olabilir" dedi.

ECO Genel Sekreteri Büyükelçi Khusrav Noziri de yaptığı açıklamada,  “Ulaştırma bağlantısının geliştirilmesinde özel sektörün rolü ne kadar vurgulansa azdır. ECO-TIR Düzenleyen ve Kefalet Veren Birliklerden oluşan Danışma Grubunun, yapıcı bir kamu-özel ortaklığı için çok ihtiyaç duyulan bir platform olarak hareket edeceğine ve ECO'nun ulaştırma sektöründeki bağlantı hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz” diye konuştu.