TOBBUND, nakliye firmalarını büyük zaman ve maliyetten kurtaracak Kolay Transit Merkezi (KTM)’yi hizmete soktu. İç gümrüğe uğramadan direkt olarak Edirne’deki merkeze gelen firmaların gümrük işlemleri ortalama 45 dakikada ile 1 saat arasında bitiyor ve araçlar yola çıkıyor. TOBBUND Lojistik Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uylukçu, iç gümrüklerde 15 saati bulan bekleme süresini indirirken maliyetleri de azalttıklarını söylüyor. 

 TOBBUND, lojistik sektörünün en büyük sorunlarının başında gelen uzun gümrük sürelerine son verecek yeni projesinin ilk ayağını hayata geçirdi. 10 yıllık hizmet tecrübesi ve birikimi ile TOBBUND, nakliyecileri yeni nesil transit sistemine adapte etmek için "Kolay Transit Merkezi" projesine  Edirne’de kurduğu tesis ile start verdi.  

Yeni sistemi kullanacak uluslararası karayolu taşımacılarının iç gümrüğe uğramasına gerek kalmayacak. Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarına çok yakın mesafede bulunan Kolay Transit Merkezi’ne gelen firmalar, Türkiye’de ilk defa TOBBUND’nin sahip olduğu izinli gönderici yetkisi sayesinde transit beyannamesi işlemlerini hızlı, kolay ve etkin bir şekilde tamamlayacaklar. 

TOBBUND Lojistik Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uylukçu, Kolay Transit Merkezi’ni YYS’si ve İzinli Gönderici belgesi olmayan ve buna yatırım yapamayan firmaları bu kolaylıktan yararlandırmak amacıyla hayata geçirdiklerini söylüyor. Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınırları için; ihracat beyannamesi, yük faturası ve ATR belgeleri ile gelen araçların 45 dakika içinde mühürlenip transite çıkabilir hale geldiğini söyleyen Mehmet Uylukçu, “Transit taşıma yapan araçlar, Muratbey ve Erenköy gümrüklerine uğramadığı için önemli zaman tasarrufu sağlıyorlar. Şehiriçi trafiğine de girilmediği için yaşanan sorunların da önüne geçiliyor” diyor. 

TÜM ÜYE FİRMALARI BU HİZMETTEN YARARLANDIRMAK İSTİYORUZ

Sistemden yararlanmak için TOBBUND müşterisi olmak gerekiyor. Kolay Transit Merkezi’ne gelen üye firmalar bu hizmetten faydalanabiliyor. Uylukçu sadece birkaç kriter belirlediklerini, temel amaçlarının bundan tüm üye firmaları yararlandırmak olduğunun altını çiziyor. 

15 SAATLİK İŞLEM 45 DAKİKADA BİTİYOR

İhracat yüklü bir Tırın, tüm işlemlerini bir saat içinde yapıp kapıya sevk ettiklerini, böylece lojistik işletmeleri, 15 saati bulan bu zaman kaybından kurtardıklarını aktaran Uylukçu, bunu da yaptıkları gerçek bir simülasyonla net olarak ölçtüklerini belirtiyor. Yapılan karşılaştırmada İstanbul’dan Almanya’ya gidecek iki Tırın gümrük ve varış süreleri karşılaştırılıyor. Bir Tır normal bir gümrükten giderken diğeri ise gümrük işlemlerini Kolay Transit Merkezi’nden yapıyor. Uylukçu, “Bizim Kolay Transit Merkezi’nden çıkan Tır Almanya’ya vardığı sırada diğer Tır daha Hırvatistan’ı geçmemişti” diyor. Uylukçu bunun bir günlük zaman avantajı kazandırdığının en net tespiti olduğunu kaydediyor. 

MALİYETLERİ ÜÇTE BİRE İNDİRİYORUZ

Sistemin tek avantajı zaman değil. Kolay Transit Merkezi’ni kullanan firmalar önemli bir maliyet avantajı da elde ediyorlar. Uylukçu, sabit bir fiyat koyduklarını ve tüm firmalara bunu uygulayacaklarını belirtirken bu fiyatın iç gümrüklerde harcanan giderlerin üçte biri kadar olduğunun bilgisini veriyor. İç gümrüklere uğrayan araçlar İstanbul trafiğine girdiği için fazladan yakıt ve zaman kayıpları oluyor. Bu da daha fazla zaman ve para kaybı demek.

Uylukçu, lojistik işletmeler için diğer önemli kazanımın müşteriye sunulan hizmet kalitesinde olacağına dikkat çekiyor ve bunun da firmalara çok olumlu yansıyacağını belirtiyor. 

BAKANLIĞIN BELİRLEDİĞİ TÜM STANDARTLARI KARŞILIYOR

7-8 ay bu projenin üzerinde çalıştıklarını önce yer tespiti yaptıklarını ve aşama aşama ilerlediklerini söyleyen Mehmet Uylukçu, Edirne’yi seçmelerinin sebebinin firmaları İstanbul trafiğine sokmamak olduğunun söylüyor. Nakliyecilerin Kuzey Marmara Otoyolu’ndan Edirne’deki tesise kolayca ulaşabildiklerini aktaran Uylukçu, tesisin özelikleri hakkında da şu bilgileri veriyor: “Bakanlığın belirlediği standartlar var ve biz en ince ayrıntısına kadar tüm standartları fazlasıyla karşılayan tesisimizi oluşturduk. 7/24 izlenebilir ve etrafının çevrili olması, zemini, kantarı ile tesis Bakanlığın belirlediği standartların tamamını karşılıyor.”

PROJE İHRACATI ARTIRACAĞI İÇİN BAKANLIKTAN BÜYÜK DESTEK GÖRÜYOR

Uylukçu’nun verdiği bilgiye göre projeyi ortaya koyduklarında Ticaret Bakanlığı ve ilgili idarelerden büyük bir destek görüyor. Bunun sebebi de projenin ihracata sağlayacağı katkı. “TOBBUND ülke ihracatının kolaylaşması için her zaman elini taşın altına sokuyor” diyen Uylukçu, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteklerinin yanında Edirne Valiliğinden ve Edirne Gümrük Bölge Müdürlüğünden de önemli destekler gördüklerini de aktarıyor. 

HER GÜN 250 ARACA HİZMET VERİLECEK

Mehmet Uylukçu’nun verdiği bilgiye göre; İzinli Gönderici yetkisine sahip olan ve 14 bin metrekare alan üzerine kurulan tesiste her gün 250’ye yakın aracın; beyanname, tescil ve mühürleme işlemleri yapılacak. 2023 yılında yapılacak arazi genişletme çalışmasıyla birlikte bu kapasite 2 katına çıkacak.

KOLAY TRANSİT MERKEZİ’NİN SUNDUĞU AVANTAJLAR:

-İpsala Kapıkule ve Hamzabeyli sınırları için; ihracat beyannamesi, yük faturası ve ATR belgeleri ile gelen araçlar; minimum 45 dk, maksimum (kırmızı hat olması halinde) 3 saatte mühürlenip transite çıkabilir hale geliyor.

-Transit yapan araçlar, Muratbey ve Erenköy gümrüklerine uğramadığı için 72 saati bulan araç yoğunluğundan kurtuluyorlar. Şehiriçi trafiğe de girilmediği için yaşanan sorunların da önüne geçiliyor. 

KAYNAK:UND'NİN SESİ DERGİSİ