IVECO’nun efsane ilk çekicisi Eurotech usta eller sayesinde yeniden doğdu. Hüner Lojistik'in 1996 yılında Almanya Ulm Fabrikası'ndan alarak Türkiye'ye getirdiği ve 2 milyon 843 bin kilometre kullanılan, 1992 ve 1993 yılında yılın uluslararası kamyonu seçilen Eurotech , Iveco Otomotiv ve Hüner Lojistik işbirliği ile yenilendi. 240 saatlik çalışma ile yenilenen araç Hüner Lojistik'in operasyon ofisinde sergilenecek.

1990’ların en sevilen çekicilerinden olan ve aynı zamanda IVECO’nun ilk çekicisi Eurotech IVECO Otomotiv yetkili servisi tarafından restore edildi. Aynı zamanda Hüner Uluslararası taşımacılığın ilk çekicisi olan IVECO Eurotech 1994 yılından itibaren gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında milyonlarca kilometre yol yaptı, binlerce ton yük taşıdı. Sonra yoruldu ve köşesine çekildi. IVECO ekibi bu aracı yorgun durduğu köşesinden aldı ve yeniden canlandırdı.

Restore edilen Eurotech bugün IVECO yetkili satıcısı Istanbul Fiat’da düzenlenen bir tören ile ilk sahibi İbrahim Hüner’e IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak tarafından teslim edildi.

Restore edilen Eurotech'in IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak tarafından  Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner’e Iteslim edildiği törene; Hüner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melisa Hüner, Hüner Global Lojistik Genel Müdürü Ercan Kulaksız, IVECO Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Ağır Vasıta Satış Müdürü Murat Uçaklı, Ağır Vasıta Bölge Satış Müdürü Yusuf Pekel, Müşteri ve Ürün Destek Müdürü Mustafa Er, Istanbul Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arı ile Hüner ve Iveco yetkilileri katıldı.

İbranhim Hüner, 1995 yılından 27 yıl sonra tekrar Eurotech'in direksiyonuna geçti

Yenilenen aracın teslimatı 14 Ocak'ta gerçekleştirildi. Hüner Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner, Eurotech'in 1995 yılında ilk aldıkları araç olduğunu ve kendisi ve şirketleri için büyük önem taşıdığını belirterek, aracın restore edilmiş yeni halinin kendisi için büyük bir anlam taşıdığını söyledi. Iveco araçlarla bugüne kadar tek bir kazayla karşılaşmadıklarını belirten Hüner, "1995 yılında Ulm fabrikasından aracı alıp yola çıktığımda duyduğum heyecanın aynısı yaşıyorum. Iveco'dan duyduğumuz memnuniyet şirket için de konuşuluyor. Artık şirketimizin yönetimi ikinci jenerasyonun elinde ve onlar da Iveco'yu tercih ediyorlar. 2022 yılında yapacağımız araç yatırımlarında Iveco ile devam edeceğiz" dedi.

Hüner Lojistik yenilen Eurotech'i 300 metrekarelik operasyon ofisinde Iveco Cafe konseptiyle sergileyecek

IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak da yaptığı konuşmada, 1992 ve 1993 yılında üst üste 2 kez Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülü aldığını belirterek, "Hüner Lojistik bu aracı restore etmek için saklıyordu ve birlikte yenilemeye karar verdik. Iveco Otomotiv 240 saatlik bir işçilikle, ince ince dokuyarak, aracı restore etti" dedi. Hakkı Işınak ayrıca sorulan bir soru üzerine 2021 yılını 3,5 ton ve üzeri segmentde pazar paylarını geçen yıla göre yaklaşık 2 puan artırarak yüzde 8,4 pazar payı ile kapadıklarını ifade etti.

IVECO Eurotech’in başarılar ile dolu tarihçesi

Her ne kadar beş markanın birleşmesiyle 1 Ocak 1975’te kurulmuş olsa da, IVECO’nun ticari taşıtlar alanında dünya çapında bir dev haline gelmesi ve günümüzde dahi geçerliliğini koruyan “tam ürün yelpazesi”ne sahip birkaç dünya markasından biri olma niteliğini kazanması, 1990’lı yılların başlarını bulmuştu.

1980’lerin ikinci yarısında yaşama geçirilen, beş yıl süren ve IVECO’yu bugünkü IVECO yapan dahiyane “IVECO Euro Projesi” ilk meyvesini 1991 yılında hafif ve orta hizmet sınıfı dağıtım kamyonu “EuroCargo” ile vermişti. Hemen ertesi yıl, 1992’de “EuroCargo”yu orta ve ağır hizmet sınıfı kamyon ve çekicisi “EuroTech” izlemişti. 1993 yılında da ağır hizmet sınıfı inşaat ve yoldışı kamyon ve çekicisi “EuroTrakker” ile ağır hizmet sınıfı uluslararası uzun yol çekicisi “EuroStar” aşağı yukarı eşzamanlı olarak dünya pazarlarına sunulmuş ve iki yıl gibi oldukça kısa sayılabilecek bir süre zarfında devasa büyüklükteki “IVECO Euro Projesi”nin tamamen somutlaştırılması küresel çapta başarılmıştı.

“Standart Ürün Yelpazesi” olarak da bilinen ve anımsanan “IVECO Euro Projesi”nin özünde şu üç temel öğe yer alıyordu:

-Mümkün olduğunca fazla ortak parça kullanımını öngören bilgisayar destekli modüler ürün tasarımı,

-Yenilikçi yüksek teknolojilerle donatılmış ve olası her türlü taşımacılık gereksinimine yanıt verebilmek için uç sayıda seçenekle çeşitlendirilmiş, son derece çeşitli ve geniş bir ürün yelpazesi,

-Mümkün olan tüm alanlarda bilgisayar destekli otomatizasyonu önceliklendirerek hem üretimin hem de satış sonrası hizmetlerinin verimini ve kalitesini artırmayı amaçlayan bir üretim ve servis yönetimi düzeni.

İbranim Hüner, ikinci jenerasyon olarak şirketin yönetiminde olan kıza Melisa Hüner ile şirketlerinin ilk aracı olan Eurotech'in önünde 

İkinci elde en çok söylenen yalanlar İkinci elde en çok söylenen yalanlar

“IVECO Euro Çekici ve Kamyon Ailesi”nin tarihi çifte zaferini, ITOY Ödülü’nün 46 yıllık tarihinde bu ödülü kazanan on marka içerisinde yalnızca tek bir markanın yineleyebilmiş olması, “IVECO Euro Projesi”nin belkemiği niteliğindeki IVECO “EuroTech”in zaman içerisinde neden bir efsane haline geldiğini de fazlasıyla gözler önüne seriyor.

Efsanevi IVECO “EuroTech” kimbilir dünya çapındaki kaç taşımacılık şirketinin, kaç bireysel taşımacının bugünlere uzanan nice başarısının ağır yükünü sırtladı acaba? Kuşkusuz ki bunların arasında birçok Türk şirketi ve bireysel nakliyecisi de vardır. IVECO “EuroTech”in zamanındaki tanıtım fotoğraflarının, Asya ile Avrupa arasında hep bir köprü olagelmiş Türkiye’de çekilmiş olması da basit bir tesadüf olmanın hayli ötesine geçerek tarihe düşülmüş çok önemli bir not niteliğini taşıyor bu bağlamda.

“IVECO Euro Projesi”nin dünya kamyon sanayisindeki pek tartışma götürmez başarısı birçok markanın yanı sıra aradan geçen neredeyse 30 yıldan sonra IVECO’nun bizzat kendisine de örnek olmuş durumda. IVECO; “S-WAY”, “X-WAY” ve “T-WAY”den oluşan yepyeni ağır hizmet sınıfı çekici ve kamyon ailesiyle “IVECO Euro Projesi”ni 2020’li yıllara uyarlamış gözüküyor. “IVECO WAY Projesi”, esin kaynağı “IVECO Euro Projesi”ni bile gölgede bırakırsa, bunu gerçekleştirirken de birçok Türk taşımacılık ve lojistik şirketiyle bireysel taşımacısının başarılarına fazlasıyla katkı sağlarsa kimseler şaşırmasın...

IVECO, “Standart Ürün Yelpazesi” ile toplam azami yüklü ağırlığı 6 tondan 44 tona kadar uzanan ve izin verildiği durumlarda 44 tonun da üzerine çıkarak çok geniş bir yük taşımacılığı yelpazesini kapsayan, baştan aşağı yepyeni ve son derece modern çekici ve kamyonlarla muazzam bir atılım gerçekleştirmişti yeni binyıla girmeye on yıldan az bir süre kalmışken eşi benzeri ticari taşıtlar sanayisinde az görülür bu dev atılıma yönelik ilk takdir, müşterilerden hemen önce Yılın Uluslararası Kamyonu (ITOY) Ödülü jürisinden gelmişti. ITOY Ödülü jürisi, kabinlerinden şasilerine, güç üretim ve aktarma organlarından yürür aksamlarına kadar her yönüyle taşımacılık verimliliğine, güvenliğe, kullanım kolaylığı ve rahatlığına, güvenilirlik ve dayanıklılığa, bakım-onarım işlevselliği ve tasarrufuna, bunların da ötesinde çevre duyarlılığına yönelik olarak baştan aşağı sıfırdan tasarlanan ve üretilen “IVECO Euro Çekici ve Kamyon Ailesi”ni ödüllendirmeden tabii ki geçmemişti. IVECO, 1992 yılında “EuroCargo” ile, 1993 yılında da “EuroTech” ile günümüzde ticari taşıtlar alanında dünyanın en köklü ve saygın ödülü olarak kabul edilen ITOY Ödülü’nü üst üste iki yıl kazanan ilk marka olarak çok önemli bir başarıya imza atmıştı. ITOY Ödülü jürisi çifte takdirini şu gerekçelere dayandırmıştı:

-Daha önce hiç görülmemiş düzeyde modüler bileşenlerden oluşan geniş bir kamyon ailesi meydana getirilmiş olunması,

-Ulusal ve uluslararası boyutlardaki tüm teknik ihtiyaçları karşılayabilme yeteneği,

-Farklı şanzıman seçenekleriyle birleştirilebilme özelliğine ve tamamı AB atık yayım ölçütlerini karşılama niteliğine sahip altı farklı güç düzeyindeki motorla çok geniş bir yelpazeye yayılmış taşımacılık uygulamalarına yanıt verme olanağının sunulması,

-Güç düzeylerine kıyasla taşıt boş ağırlıklarında kayda değer ölçüde tasarruf elde edilmiş olunması,

-İşletmecilere hızlı ve hesaplı bir taşıt ilkyardım hizmeti ve düşük bakım-onarım giderleri sağlanması,

-Tasarım ve geliştirme aşamalarına dahil edilmiş yüksek etkin ve edilgin güvenlik özellikleri,

-Birçok farklı taşımacılık hizmetine uygun olarak sürücülere sunulan mükemmel sürüş konumu.

“IVECO Euro Çekici ve Kamyon Ailesi”nin tarihi çifte zaferini, ITOY Ödülü’nün 46 yıllık tarihinde bu ödülü kazanan on marka içerisinde yalnızca tek bir markanın yineleyebilmiş olması, “IVECO Euro Projesi”nin belkemiği niteliğindeki IVECO “EuroTech”in zaman içerisinde neden bir efsane haline geldiğini de fazlasıyla gözler önüne seriyor.