Renault Trucks, 2022 yılında tüm segmentlerde pazar payını artırarak ithal kamyon pazarını lider olarak tamamladı. Toplam 2 bin 430 adet satış yapan marka, sunduğu hizmetler de önemli artış rakamlarına ulaştı. 

2022 yılı değerlendirme toplantısına Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Renault Trucks Türkiye Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat, Renault Trucks Finansal Hizmetler Satış ve Pazarlama Direktörü Ertan Çolak, Renault Trucks Yedekparça ve Servis Sözleşmeleri Müdürü Altuğ Karaman ve Renault Trucks Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk katıldı. 

2022 yılı değerlendirme toplantısında konuşanan Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, 2022 yılında üreticilerin bir çok zorlukla baş etmek zorunda kaldığını,tedarik zincirindeki sıkıntılar, hammadde fiyatlarındaki artışlar ve küresel sorunlara rağmen Renault Trucks'ın üretimini artırmayı ve pazar payını büyütmeyi başardığını söyledi. 

"Bir çok Avrupa ülkesinde pazar payımızı artırmayı başardık" diyen Delepine Türkiye pazarında olağanüstü bir artış yaşandığını ve 16 ton üzeri pazarda 32 bin adet satış yapıldığını ve Türkiye'nin Avrupa'da 4. büyük pazar konumuna geldiğini açıkladı. 

REKOR RAKAMLARA ULAŞTIK

2022 yılında rekor kamyon satış adedine ulaştıklarını aktaran Delepine, "30 yıldır en yüksek satışımızı yaptık. İthal markalar arasında pazar lideri olduk. 16 ton üzeri araçlarda ve çekici pazarında lider olduk. Bunun yanında müşteri çözümleri arzında da rekorlara ulaştık. Finansal hizmetlerde de en iyi orana ulaştık" dedi.

Bu iyi sonuçların tesadüf olmadığının altını çizen Delepine, "Bu başarıyı yönetim ekibi ve bayi teşkilatı arasındaki yoğun takım çalışması sağladı. Son 6 yıl boyunca bayi ağımızı sürekli genişlettik. Bunu müşteri odaklı yaklaşımla sağladık. Bayi ağı teşkilatımıza yeni yatırımcılar ekleniyor" diye konuştu.

Müşteri çözümleri için aktif ve yoğun bir çalışma yürüttüklerini anlatan Delepine, "Bayi ağı yönetimi yaklaşımımızda müşteri en merkezde yer alıyor. 2022 yılının son çeyreğinde müşteri memnuniyetini sağlamak için Renault Trucks Deneyi Programı'nı başlattık" dedi.

2023 yılı ile ilgili değdelendirmeler yapan delepine, "Yine bizi zorluklar bekliyor olacak. Bütün üreticiler için tedarik zinciri yönetiminde sıkıntılar yaşanmaya devam edecek. Bunlara rağman Türkiye pazarın gelecek yıl 30 bin adetlik bir pazar bekliyoruz. Müşteri memnuniyetini artırmaya odaklanmaya devam edeceğiz. inovatif çözümlerimiz sürecek. Turbo Compound araçlarımız pazara sunuyoruz ve bunlar yüzde 10 daha fazla yakıt tasarruf demek" ifadelerini kullandı. 

2023 AVRUPA VE TÜRKİYE AĞIR VASITA PAZARI İÇİN POZİTİF BİR BEKLENTİ VAR

Elde edilen başarıda öne çıkan noktalara dair açıklamalar yapan Delipene, "Üretim  yapabilme kabiliyetimizi en iyi şekildi kullandık. Hammadde tedarikini iyi yaparak üretim yapabildik. 2023 yılı için Avrupa'da tüm ekonomik göstergeler negatif. Ancak Avrupa ağır vasıta pazarında talep hala yüksek. Bu sepele de 2023 yılının Avrupa'da ve Türkiye'de güçlü olacağını düşünüyorum. Başırımızda sunduğumuz yüksek yakıt tasarrufunun önemi var. Ayrıca aracın yolda kalma sürecini maksimize etmemizde başarıyı sağladı" diye konuştu.

TÜM SEGMENTLERDE PAZAR PAYI ARTTI

Renault Trucks Türkiye Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat, 6 ton üzeri pazarın 37 bin 800 adetlik satışla yüzde 23 büyüdüğünü, 16 ton üzeri pazarın 30 bin rakamlarını gördüğünü söyledi. Pazarın yüzde 73'ünü çekici segmentinin oluşturduğunu ve 23 bin adetlik satışla yüzde 33 büyüdüğünü aktırdı.

Renault Truck'ın Türkiye pazar performansına dair açıklamalarda bulunarak rakamları açıklayan Fırat şu bilgileri verdi:

"Renault Trucks olarak; 6 ton üzeri pazarda yüzde 6,4 pazar payı, 16 ton üzerininde yüzde 7,1 pazar payı ve çekicide  yüzde 8,6 pazar payına ulaştık. ithal markalar arasında birinci olduk. Tüm segmentlerde pazar payımızı ve adetlerimi artırdık.  2.430 adet araç satışı yaptık. Bunun altında bir çok unsur var. En başta iyi bir ekibimiz var. İkincisi ürün gamımız. Her segmentte yer alan bir marka haline geldik."

Mevcut ürenlerin teknolojilerini sürekli geliştirdiklerini aktaran Fırat, "Turbo Compound ile yakıt tüketini düşürdük ve 2023 yılında buna odaklanacağız. Prestige serimiz ile tüm kombinasyonları bir arada görebiliyorsunuz. Ciddi geri bildirimler aldı ve yoğun talep görüyor. İnşaat gamında K serisi ile sağlamlığımız ile öne çıkıyoruz. Konfor, yakıt tüketimi ve sağlamlık araçlarımızın temel unsurunu oluşturuyor." dedi. 

Bayi ağımızda en güçlü yolculuğa Sayın delepine'nin geldiği 2017 yılında başladıklarını söyleyen Fırat, "2017 yılındandan bu güne satış yaptığımız il sayısını yüzde 80'in üzerinde çıkardık ve bu satışlara pozitif olarak yansıdı" dedi. 

Renault Trucks Finansal Hizmetler Satış ve Pazarlama Direktörü Ertan Çolak, "Çıta yekseğe konmuş durumda. Renault Trucks Finansal Hizmetler olarak bu başırıya katkı sunmak beni mutlu ediyor. 2022 yılı için kaynaklarımızı hazırlamıştık. Son iki yılda portföy büyüklüğümüz yüzde 150 arttı. 2022'de 900'ün üzerinde araç finansmanı yaptık" dedi.