Bugüne kadar; 1500 stajyer öğrencinin 70 farklı departmanda görevlendirildiği programda, stajyerler arasından seçilen 50’den fazla mezun, İGA İstanbul Havalimanı’nın merkezi fonksiyonlarında ve operasyonel birimlerindeki farklı pozisyonlarda tam zamanlı çalışmak üzere istihdam edildi. 

İGA İstanbul Havalimanı bünyesindeki bir diğer işe alım projesi olan ‘Management Trainee’ (MT) Programı; öğrencilerin kariyer yolucuğunda ilk adımlarını atmalarını ve kişisel gelişimlerine güçlü bir yatırım yapmalarını amaçlayarak sektöre yön veren genç liderler yetiştirmeyi odak noktasına koyuyor. Bu doğrultuda; uluslararası havacılık sektörünü şekillendirecek genç yeteneklerin işin profesyonelleri ile birlikte çalışma imkânı bulabilecekleri sürdürülebilir ve kapsayıcı bir program hazırlandı. 

MT Programı, kurumsal sürdürülebilirlik stratejilerini de içeren 7 aşamalı bir eğitim olarak uygulanıyor. Geçen yıl, seçkin üniversitelerden yaklaşık 1510 başvurunun değerlendirilmesi sonucu seçilen 6 MT adayı, ‘geleceğin liderleri’ olarak 8 aylık bir departman eğitim döngüsüne katıldılar ve İGA bünyesindeki tüm stratejik departmanlarda ve operasyonlarda görev aldılar. Bireysel ve grup eğitimleri, mentorluk desteği gibi birçok farklı ulusal ve uluslararası eğitim faaliyetine katılan MT’lerin, oryantasyon programı sonrasında ilgili departmanlara atamaları yapıldı. Bu yılki eğitim için 2900 başvurunun değerlendirildiği MT Programı’na 9 kişi katılmaya hak kazandı.

“Yeni istihdam potansiyelleri için üniversiteler ile yakından görüşüyoruz”

Yükselen yolcu trafiği, uçuş sayıları ve yeni iş alanları sayesinde yaklaşık bin kişilik istihdam artışı hedeflediklerini belirten İGA İstanbul Havalimanı İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan şu açıklamalarda bulundu: 

“İGA İstanbul Havalimanı olarak T.C Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından düzenlenen e-insan Tanıtım Töreni’nde, ‘En Çok Staj İmkânı Sunan Özel Sektör Kuruluşu’ plaketine layık görüldük. Sadece Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ‘yetenek kapısı’ aracılığı ile Türkiye’nin her bir yanından 1000’in üzerinde öğrencimizi havalimanımızda misafir ettik ve bu deneyimi yaşamalarını sağladık. ”