İstanbul Avcılar Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ulaştırma Hizmetleri Alanı Öğretmenleri ve Öğlencileri; T.C. Dışişleri Bakanlığı - Avrupa Birliği Başkanlığı - Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve 2020 yılında kazanılan ‘Bireylerin Avrupa Birliği'nde 4.0 Lojistik Uygulamaları’’ isimli KA102 projesi kapsamında Almanya’nın kuzeyine hem öğrenci, hem de öğretmen hareketliliğini başarı ile düzenleyip ülkemize döndüler.

Öğrenci hareketliliğini Mayıs ayında Krefeld şehrinde (S&Adler Logistik GmbH şirketine), öğretmen hareketliliğini ise Ağustos ayında Duisburg şehrinde (Gökbora Internationale Spedition und Logistiks GmbH şirketine), son olarak yine öğrenci hareketliliğini Aralık ayında Willich şehrinde (BOLTAS GmbH Spedition  und Handel şirketine)  yapan Mehmet Emin Horoz MTAL’nin, ülke lojistik camiasına kalifiyeli öğretmen ve öğrenci yetiştirme misyonunu yerine getirmeye devam etti.

Öğrencilerin 21 günlük staj süresinin sonunda Almanya ve Türkiye arasında uygulanan lojistik işlemlerinin benzer ve farklı yanlarını analiz yapma olanağı sağlayan proje, ülkemiz lojistik sektörünün kalifiyeli personel ihtiyacına da destek olacak.

Avrupa’daki ilk Afet Müdahale Ekibi eğitimi İstanbul'da yapıldı Avrupa’daki ilk Afet Müdahale Ekibi eğitimi İstanbul'da yapıldı

Konuğumuz Ulaştırma Hizmetleri alanı öğretmeni Harun Doğan; Toplamda 12 öğrenci ve 5 öğretmene Avrupa’da lojistik alanında lokomotif olan bir ülkede iş başı eğitim/staj yaptırmak ülkemiz ve okulumuz adına çok büyük bir kazanım olduğunu belirtip; ayrıca projede diğer mutluluk veren bir konunun ise; öğrencilerin staj yaptıkları lojistik firmalardan birinin, eski bir Horoz mezunu olan Utku Anıl Çiçek öğrencimizin iş ortağı (S&Adler Logistik Gmb) şiketin olması, staja giden öğrencilerde ayrıca bir motivasyon sağladığını söyledi.  Mezun olduğu okula uluslararası alanda desteklerini esirgemeyen ve öğrencilere Almanya’da kapılar açtıran Utku Anıl Çiçek’e ayrıca teşekkür etti.

Projeye katılan öğretmenlerden Abdulkadir Turan; geçmişte birçok proje içerisinde yer alan MEHMET EMİN HOROZ MTAL, ülkedeki öğrencilerin genç yaşlarda Avrupa’da edindikleri tecrübeler ülkemiz lojistik sektörüne önümüzdeki yıllarda olumlu yansıması olacağını belirtti.

Ayrıca Öğretmen akışına katılan öğretmenlerin elde ettikleri birikimleri hem MEB, hem de sektör paydaşlarına aktarmaları ülke lojistik sektörünün AB lojistik sektörüne entegrasyonunu artıracak.

Editör: Mutlu Doğan