Yiğit Yusuf Gölbaş en ünlü Tır sürücüsü. Şoförlük yaparken aynı anda Youtuber’lık ve müzisyenlik yapan Gölbaş, sosyal medyada oldukça popüler bir isim. Youtube’daki kanalını her gün 10 binlerce kişi ziyaret ediyor. Tır’da geçen günlük hayatını takipçileriyle paylaşan, kendi bestelerinden oluşan klipleri bulunan Gölbaş’ın videoları, başta sürücüler olmak üzere, ticari araçlar ve nakliye sektöründen kişilerce ilgiyle takip ediliyor. Gölbaş’ın en sıkı takipçileri de şoförlük mesleğine ilgi duyan gençler.

Uluslararası kamyon şoförlüğü, sosyal medyada oldukça popüler. Yurtdışını görmek isteyen, sürücülerin hayatını merak eden, mesleği öğrenmek isteyen büyük bir kesim var. Bunlar Youtube üzerinde yer alan videoları araştırıyorlar. Bu mesleği çekici hale haline getiren biri var ki “On parmağında on marifet var” diyeceğimiz isimlerden. Avusturya’da Tır sürücülüğü yapan 32 yaşındaki Yiğit Yusuf Gölbaş. O şoför, Youtuber ve müzisyen….. 

Gölbaş’ın “Yiğit Yusuf Gölbaş” adlı kanalının 210 bin, “Master Trucks Driver” adlı kanalının da 255 bin civarında takipçisi var. 

Günlük hayatını çekerek girdiği Youtube’da takipçi sayısı kısa sürede o kadar hızlı artırıyor ki bu işi profesyonel olarak yapmak gerektiğine karar vererek, özel çekimler yapmaya içerikler üretmeye başlıyor. Bu da takipçi kitlesinin genişlemesini sağlıyor. Artık kamyon üreticileri de lansmanlarına ve test sürüşlerine Gölbaş’ı çağırmaya başlıyorlar. Daha önce IAA Fuarı’na (Ford Trucks markası ile) birlikte gittiğimiz Gölbaş ile İspanya’da DAF XD’nin test organizasyonunda karşılaştık. Özel olarak organizasyona davet edilen Gölbaş, firmasından izin alarak 2 günlüğüne etkinliğe katılıyor. 

Videolarını ilgiyle takip eden biri olarak, röportaj yapmak istediğimi söylüyorum. Şoförlük mesleğini sevdiren bir isim olarak söyleyeceklerinin gençler ve bu mesleği yapmak isteyenler için çok önemli mesajlar vereceğini söylediğimde teklifimi memnuniyetle karşılıyor. 

“Bu mesleğe vereceğim en ufak katkı benim için gururdur” diyerek sözlerine başlayan Gölbaş, insanları doğru yönlendirmek gerektiğini, mesleğin iyi yönlerini ve zorluklarını açık ve net anlatmanın çok önemli olduğunun altını çiziyor. 

MESLEĞE İLGİM BABAMIN KAPORTA DÜKKANINDA BAŞLADI

Babasının boya kaporta dükkânı olduğunu, tamir için gelen kamyonları gördüğünü ve küçük yaşta kamyonlara ilgi duymaya başladığını söyleyen Gölbaş, üniversitede Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı eğitimini tamamladıktan sonra eşiyle tanıştığını belirtiyor. Eşi Avusturya’da yaşadığı için bu ülkeye taşınan Gölbaş, “Şoförlük mesleğine ilgim vardı ve bu mesleği en iyi icra edebileceğim ülke olarak gördüm. Avrupa’ya gelmişken gezerim ve yeni ülkeler görürüm diye düşündüm. Bildiğiniz gibi Work and Travel’ı (Çalışma ve seyehat) en iyi yapan Tırcılardır. Böylece mesleğe adım attım” diyor.  

6 YILDIR ŞOFÖRLÜK YAPIYOR

Meslekteki 6’ncı yılı olduğunu ve severek yaptığını aktaran Gölbaş, bunun yanında müzik klipleri, Youteber’lık gibi işlerde de bulunmaya çalıştığını söylüyor. Tır şoförlerine olan algıyı değiştirmek istediğini aktaran Gölbaş, “Bir müzisyenin de bu mesleği yapabileceğini gösteriyorum. İnsanlar, aynı anda farklı işlerin de yapabileceğini görmüş oluyorlar” diyor.  

Gölbaş, Youtuber’lık fikrinin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor: “Uzun yollara gidiyordum ve boş zamanlarda canım sıkılıyordu. Aslında gittiğim, gezdiğim yerleri ve nasıl bir hayat yaşadığını kaydetmek istedim. Sağolsun, eksik olmasınlar insanlar da muhabbetimizi sevdiler. Bir aile gibi olduk.”

BU İŞİ SEVMEK GEREKİYOR

Gölbaş mesleğin çok keyifli yanları olmasına karşın zorluklarında bulunduğunu söylüyor “Bu işi yapmak için sevmek gerekiyor” diyor. İnsanlarla buluşmanın onlarla bir anıyı paylaşmanın kendisi için yeterliği olduğunu söylüyor. Birçok gencin mesleğe heves ettiğini ve kendisine mesajlar attığını aktaran Gölbaş, onları doğru yönlendirmek istediğini, önce okumalarını tavsiye ettiğini, eğer çok istiyorlarsa ne yapmaları gerektiği konusunda onlara bilgiler verdiğini belirtiyor. 

2 YOUTUBE KANAL VAR        

Master Trucks Driver: Tüm dünyadan takip ediliyor. Burada sessiz kamp videolarını paylaşan Gölbaş’ın 14 milyonun üzerinde izlenen videosu var.  

Yiğit Yusuf Gölbaş: Türkçe videolarını yayınlayan Gölbaş’ın kanalı Türkiye’den takip ediliyor. Yol anılarını, yol hikayelerini anlatıyor. Kanalın 170 bine yakın takipçisi var. 

Castrol Vecton sponsorluğunda yapılan çekimlerde Yiğit Yusuf Gölbaş şoför koltuğunda, misafiri ise ünlü oyuncu Necip Memili.

Röportaj: Mutlu Doğan/UND'nin Sesi Dergisi