banner126

Artık teşvik ve desteklerden yararlanmak istiyoruz

Değerli Meslektaşlarım,
Treyler; lojistiğin, sanayinin, ekonominin ve ülkenin önemli bir değeridir. Bu sebeple olsa gerek, gündemimiz her zaman yoğun oluyor. Hele de dünyanın pandemi ile uğraştığı bir dönemde, var olan gelişmeleri ikiyle çarpıyoruz. Bu hareketli sektörde durmanız imkansız, zira treylerler de durmuyor.
Pandemi sürecinde, temassız ticaret ile treylerin değeri daha önemli hale geldi. Treyler Zirvesi’ne katılan Eski Devlet Bakanımız Sayın Kürşat Tüzmen, “Elektrikli kamyonlar, sürücüsüz araçlar olur ama treylersiz olmaz” demişti. Bugün bu sözün değerini daha iyi anlıyoruz. Hayatın durduğu noktada treylerler çalıştı. Dergimizin bu sayısında pandemi ile artan intermodal taşımalarında treylerin rolü çok güzel bir şekilde ortaya konuluyor.
Mayıs-Haziran döneminin kuşkusuz en önemli konusu; römork ve yarı römork cinsi (O kategorisi) tam araçlara ait uygunluk belgesi bilgilerinin elektronik ortamda ARTES’e girilmeye başlanması oldu. ARTES Sistemine geçiş ile sektörümüzün kanayan yarası olan sahtecilik konusunda önemli gelişmeler olacağı inancıyla, olanca gücümüzle sisteme geçiş sürecine müdahil olduk. Sadece üyelerimiz değil tüm sektörümüz için eğitimler, toplantılar düzenledik ve tüm firmalarımıza gereken teknik desteği vermeye devam ediyoruz.  Bu konuda çok önemli katkılar veren Teknik Komite Başkanımız Fuat Erdem’e teşekkür ediyorum. Bu süreçte çok büyük emek ve katkıları oldu. ARTES ile beraber umuyor ve diliyoruz ki; hem devletimiz hem sektörümüz için el birliği ile bu sahtecilikten de kurtulacağız. Nitekim sistemin devreye girmesiyle birlikte bunun sinyallerini aldık.
Sahtecilik, bu sektörün en önemli sorunlarının başında geliyor. Sektörün kanayan yarası. İnanın sahtecilikten çekmedik, bu Koronavirüsten çektiğimiz kadar. Virüs tüm dünyayı etkiliyor. Sahtecilik Türkiye’deki üreticileri etkiliyor. Haliyle Türk treyler üreticisinin tekerleğine pranga vuruluyor. Treylerin tekerine takılan diğer bir sorun da finansman. Pandemi sürecinde gördük ki; kamyona düşük faizli kredi var ama treylere yok. Hurda teşviki yine treyler sektörüne yok. İnsanın aklına şu soru geliyor: “Biz üvey evlat mıyız?” Bu ülkenin domatesini de tankını da treyler taşıyor. Aklınıza ne geliyorsa bunu treyler taşıyor. Treylerlerin hepsi Türkiye’de üretiliyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Avrupalı rakiplerimiz her türlü finansmana kolaylıkla erişebiliyorken biz elimizdeki ve müşterimizin imkanları ile hareket ediyoruz. Bizim veya müşterimizin bankası yok. Bize sahiplik edecek devlettir.  Artık teşvik ve desteklerden yararlanmak istiyoruz. İstediğimiz hurda teşviki ve finansman desteği.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına, sektör olarak sahip çıktık ve 600 bin TL’lik bir yardımın toplanmasına öncülük ettik. Her zaman dile getirdiğimiz gibi önceliğimiz Türkiye’dir. 
Daha iyi günlerde buluşmak dileğiyle.
TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk
YORUM EKLE