TAİD 19 Nisan’da düzenlediği basın toplantısıyla ağır vasıta pazarını değerlendirdi ve yeni logosunu tanıttı. Toplantıya; TAİD Başkanı Burak Hoşgören, Yönetim Kurulu Üyeleri; İffet Türken, Murat Tokatlı, Şebnem Uygurtürk, Semih Pala ve Kerem Taş katıldı. Derneğin uzun dönem başkanlığını yapan Bahadır Özbayır da onur konuğu olarak toplantıda yer aldı.

TAİD raporlarına göre 2024 yılı Ocak-Mart dönemi ağır ticari araç pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında azaldı. Bu dönemde satışı gerçekleştirilen toplam araç sayısı 10 bin 121 olurken yılın diğer çeyreklerinde ise bir ivmelenme bekleniyor.

TAİD Başkanı Burak Hoşgören toplantıda yaptığı konuşmada ağır vasıta sektörünün büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yılın sektör için iyi geçtiğini söyleyen Hoşgören, bu yılın da iyi başladığını belirterek, “İlk 3 aya bakıldığında, önceki yılla aynı seyide devam eden bir pazar var. İlk çeyrekte 10 bin adetlere ulaştık. Sektör dolu dizgin devam ediyor” dedi.

Ağır vasıta sektörün çok dinamik olduğunu, değişim ve dönüşüme açık olduğunu belirten Hoşgören, “Elektrifikasyon, otonom sürüş, bağlantılı araçlar gibi yeni teknolojiler kapıda. Sektörümüzde bunlarla birlikte bir devrim yaşanıyor. Bu devrimin öncüsü de bu derneğin üyeleri. Dolayısıyla bu değişimin dönüşümün öncüsü olmaktan, TAİD çatısı altında buluşmaktan mutluyuz ve gururluyuz” diye konuştu.

Volvo Trucks Aero, Türkiye'ye geliyor! Volvo Trucks Aero, Türkiye'ye geliyor!

Yeni logo, yenilikçiliği ve değişimi sembolize ediyor

Toplantıda TAİD, daha güçlü güçlü, daha modern, daha sade bir tasarıma sahip yeni logosunu tanıttı. Burak Hoşgören yeni logonun sadece bir markanın sembolü olmadığını, sektörün gücünü ve yenilikçiliğini ve değişim hızını gösterdiğini söyledi. Hoşgören, “Rekabetçi kalabilmek ve liderliğimizi pekiştirmek için; çevik, duyarlı, proaktif ve değişimlere uyumlanabilir hareket etmek zorundayız” dedi.

Sektörümüz itici bir güce sahip

Ağır vasıta ve taşımacılık sektörünün, Türkiye ekonomisinin itici gücü olduğunun altı çizen Hoşgören, “TAİD olarak ithal edilen ve Türkiye'de üretilen pek çok ticari aracı aynı çatı altında buluşturuyoruz. Bu markalar sadece yük taşımakta da kalmıyor. Aynı zamanda ülke ekonomisine ve istihdamına da önemli katkılar sağlıyor. Sürdürülebilirlik başlıca ilgi alanlarımızdan bir tanesi. Sürdürülebilirlik sadece çevreyle ilgili değil, insan da bizim için çok önem taşıyor. Her zaman insana yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

Teknolojilere ve akıllı çözümlere yatırım yapıyoruz

“Sektörümüzün stratejisini Avrupa Birliği uyum standartlarına uygun hareket etmek üzere yenilikçi teknolojilere ve akıllı çözümlere yatırım yapmak üzere kuruyoruz” diyen Hoşgören,  bunun için hem kaynaklarını ayırdıklarını, hem de planlarını buna göre şekillendirdiklerini söyledi. Hoşgören, “Bu çerçevede Avrupa Birliği'nin belirlediği standartları titizlikle uyguluyoruz ve bu alanda liderlik rolünü üstleniyoruz” dedi. 

Bahadır Özbayır TAİD ismine dair anektodu paylaştı

TAİD’in onur konuğu olarak toplantıya katılan, derneğin uzun dönem başkanlığını yapan Bahadır Özbayır da bir konuşma yaptı. Özbayır, “Bu kadar dinamik bir dünyada sektörde rekabet öncesi iş birliği yapmak şart. TAİD bunu mükemmel yapıyor. Kendilerine abileri olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Özbayır, Ağır Ticari Araçlar Derneği logosunun derneğin ilk kurulduğundaki adı olan Ticari Araç İthalatçıları Derneği’nin kısaltmaları ile oluşturulan TAİD logosuyla devam etmesinin hikayesini anlattı.

TAİD’in (Ağır Ticari Araçlar Derneği) 2000 yılında ilk kurulduğunda isminin Ticari Araç İthalatçıları Derneği olduğunu ve üyelerinin de ithalatçı firmalar olduğunu söyleyen Özbayır, daha sonra üreticilerin de derneğe üye olduğunu böyle olunca da sektörün tümünü kapsaması için isminin Ağır Ticari Araçlar Derneği olarak değiştirildiğini, ancak logonun TAİD olarak devam ettiğini söyledi. Özbayır, "Yeni logo için dernek isminin kısaltmaları ile oluşturulan ATAD ismini koymak istedik. İnternetten bir baktık ki Ankara Trabzonlular Derneği bu kısaltmayı kullanıyor. Buna benzer 20-30 ismin hepsi alınmış. Baktık olacak gibi değil TAİD olarak devam edelim, altına derneğin adını yazarız dedik.”