Firmalara gümrük işlemlerinde bir takım kolaylıklar ve imtiyazlar tanıyan YYS ile yapılan ticaret 190 milyar ulaştı. Büyük firmalar aldıkları YYS ile diğer firmalara karşı avantajlı duruma geliyorlar.  

686 YYS’li firmadan 47’si lojistik sektöründen. Lojistik firmaları YYS kapsamında aldıkları İzinli Gönderci yetkisi ile iç gümrüklere uğramadan  sınırlardan öncelikli olarak geçiyorlar. 

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması Dairesi Daire Başkanı Meriç Kelleci, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü işbirliğinde yapılan “Gümrüklerde Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) Tanıtım Günleri” programında YYS rakamlarını da paylaşarak sistemin detaylarını paylaştı.

Programın açılış konuşmasını yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Hazıroğlu, “81 Meslek Komitesini temsil etmenin bilinciyle üyelerimizin ticari ilişkilerini geliştirmek için çalışıyoruz. Ülkemiz dış ticaret işlemlerine dinamizm kazandırarak gümrişlemleri ve ticareti kolaylaştıran YYS, ticaret erbaplarının tercih edilmesini sağlayarak rekabet gücümüzü artırmaktadır. Gümrük işlemlerini hızlandıran, kolaylaştıran ve daha hızlı olmasanı sağlayan düzenlemelerden YYS, ticaret erbaplarına özel imkanlar tanımaktadır. YYS’ye sahip olan firmalar daha az kontrole tabi tutularak sınırlardan öncelikli geçiş üstünlüğüne sahiptir” dedi. 

İHRACATIN  4’TE BİRİ YYS’Lİ FİRMALAR TARAFINDAN YAPILIYOR

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması Dairesi Daire Başkanı Meriç Kelleci, ülkemizde YYS sahibi 686 firma olduğunu bu firmalardan 336’sının İstanbul merkezli olduğunu söyledi. YYS ile geçtiğimiz yıl 120 milyar doları ithalat, 70 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 190 milyar dolarlık ticaret yapıldığını belirtti.

İstanbul merkezli YYS’yi firmaların da 75 milyar doları ithalat, 42 milyar doları ihracat olmak üzere toplamda 117 milyar dolarlık ticarete imza attıkları bilgisini verdi.

3 yıl faaliyeti olan, yıl içinde 100 beyan kapsamında işlem yapmış olan gerçek ve tüzel kişiler YYS verildiğini kaydeden Kelleci, YYS sahiplerine İzinli Gönderici yetkisi kapsamında gerçekleştirildikleri taşımalarda sınır kapılarında öncelikli geçiş hakkı tanındığını belirterek, YYS sahibi olmak için başvuruların 4 adımda gerçekleştirildiğini söyledi. Kelleci, başvuruların ülkemizdeki Ticaret Bakanlığı’nın 8 bölge müdürlüğüne yapılabildiğinin söyledi.