Türkiye’de üretilen ve AB ülkeleri başta olmak üzere yurt dışına ihracatı yapılan jantların testleri de artık uluslararası standartlarda TÜV Austria Mobility laboratuvarında gerçekleştirilecek.  Daha önce test ve sertifikalandırma işlemleri için yurt dışına gönderilen jantların testlerinin Türkiye’de yapılması ile ihracatın önündeki teknik engeller de ortadan kaldırılıyor.

TÜV Austria Mobility tarafından hizmete sunulan Türkiye’nin ilk Jant Laboratuvarı’nın açılışına TÜV Austria Mobility yöneticileri, otomotiv sektörü üreticileri, sektör dernekleri, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.  TÜV Austria Mobility Jant Laboratuvarı’nın açılış konuşmasını açılış TÜV Austria Mobility Genel Müdürü Zehra Doğan gerçekleştirdi.

Yaklaşık 6 milyon TL’lik bir yatırım ile açılışı gerçekleştirilen TÜV Austria Mobility Jant Laboratuvarı’nın Avrupa Birliği yetkili otoriteler ve Türkiye Sanayi ve Teknloji  Bakanlığı onaylı ve  bir akredite kuruluş olduğunun altını çizen TÜV Austria Mobility Genel Müdürü Zehra Doğan, “Yetkilendirilmiş ve akreditasyon süreçlerini tamamlamış bir grup olarak tüm homologasyon süreçlerini yönetme konusunda 20 yılı aşkın engin tecrübeye sahibiz. Yılda 25 milyon adete yakın üretim gerçekleştiren ve bu üretimin yüzde 75 civarını  ihracata yönlendiren araç jant üreticilerini TÜV Austria’nın jant alanındaki yüksek bilgi birikimi ile sizlere hizmet vermek için buluşturduk” dedi.

Jant Laboratuvarı yatırımına ek olarak yapılacak yeni yatırımlar ile 2 yıl içinde yurt dışına giden tüm maddi kaynağın Türkiye içinde kalmasının hedeflendiğine de dikkat çeken, Doğan, “Türkiye’de bu zamana kadar üretilen birçok ürünün Avrupa Birliği gibi dış pazarlarda hak etmiş olduğu büyüklüğe ulaşamamasının nedenlerinden biri de belgelendirme süreçlerindeki yaşanan zaman ve maliyet kaybı. Türkiye’de üretim yapan jant firmalarının test ve belgelendirme maliyetleri toplam 2 Milyon Euro seviyesinde. Jant laboratuvarımızla ilave yapacağımız Ar-Ge çalışmaları ve yeni yatırım planlarımız ile önümüzdeki 2 yıl içerisinde yurt dışına aktarılan bu kaynağın ülkemizde kalmasını hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Zehra Doğan ayrıca, Türkiye’de ilk kez açılan jant laboratuvarı ile üreticilerin üretim süreçlerinin hızlanmasının yanı sıra, ürün devreye alma süreçlerinin de en aza inerek test maliyetlerinde 2 kata yakın bir tasarruf sağlanacağına da belirtti.

TÜV Austria Mobility’nin sürekli kendini yenileyen bakış açısı, yeniliklere açık vizyon ve inovatif hamleleriyle geleceğe yönelik adımlarını da aktaran Doğan, “Bugün elektrikli araçların da homologasyon süreçlerine hızlıca uyum sağlayarak hizmet verebilir duruma geldik. Elektrikli araçların sektöre getirmiş olduğu komponent ve diğer gereksinimleri çok yakından takip ederek son 10 yılda Pazar payını çok büyü bir oranda artıran ve önümüzdeki yıllarda çok daha büyük yol kat edecek bu pazarda üreticilerin belgelendirme ihtiyaçlarını gidermeleri ve çağa ayak uydurmaları için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.

Yatırımın ilk etabında Türkiye içinde sonraki adımlarda ise yurt dışına hizmet vermeyi amaçladıklarını da belirten Zehra Doğan, “Amacımız şu an hizmet vermekte olduğumuz 2 adet laboratuvarlarımızı en yüksek verimlikte ve güncellikte tutarak hizmete en yüksek kalitede devam etmesini sağlamaktır. Bunu sağlarken sürekli yeni yatırım alanları araştırmalarına devam ederek laboratuvarlarımızı tek bir çatı altında toplamayı ve çok daha geniş bir kitleye hitap etmeyi planlıyoruz. Otomotiv sektörünün dışında yapmayı planladığımız yatırımlarla alakalı her zaman ilk önceliğimiz yerli üreticilerimizin ihtiyaçlarını doğru belirlemek ve bu alanlarda onların en iyi şekilde yararlanabileceği doğru hamleleri yapmaktır. Yatırımımızın birinci fazında hizmetlerimizi Türkiye’de üretim yapan  firmalar ile başlayarak, yapacağımız planlı kapasite artırımı ardından yurt dışında üretim yapan firmalara da hizmet vermeye başlayacağız. Ulusal ve uluslararası regülasyon ve standartlara uygunluk göstererek her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde hizmet alt yapımızı tasarlayacağız” diye konuştu.

TUV Mobilite İş Geliştirme Müdürü Erdal Çınarcı da yaptığı konuşmada; şunları söyledi: “Mobilite’nin bir Türk firması olması, bir kamu ya da global bir organizazyonun desteğinin olmaması gibi nedenleri gerekçe göstererek başarılı olamayacağımızı söyleyenleri duymazdan gelerek profosyonel bakış açımızla daha çok çalışmaya başladık ve hedeflerimiz doğrultusunda bu yolda yürümekten vazgeçmedik . Sektöre yeni tip onay mühendisleri yetiştirdik, yetiştirmeye devam ediyoruz. Homologasyon işi ekip işi, başarımızda tüm çalışma arkadaşlarımızın katkısı var, hepsine bu yolda destek oldukları için teşekkür ediyorum.

Ülkemizdeki üreticilerin bize göstermiş olduğu güven ve destekle beraber bilgi birikimimizi bir araya getirerek zor projeleri başarıyla tamamlayarak, sektöründe lider bir organizasyon olmayı başardık. Türkiye’deki faaliyetlerimizin yanında Avrupalı bir oyuncu olmamız gerektiğini de kurulduğumuz ilk günden beri biliyorduk ve bunun alt yapısını da kurmaya başlamıştık. Bu konuda ise TÜV Avusturya Ülke Müdürümüz Yankı Ünal bey ve CEO’muz Bay Cristian Rötzer ile yollarımız kesişti. Serüvenimizin üçünü bölümü de burada başladı diyebiliriz. 2 yıla yakın süren görüşmelerimiz ile beraber 2020 yılı Nisan ayında TÜV Austria Mobility firmasını ortak olarak kurma kararı aldık. Bu dönem içerisinde bizlere gösterdiği destekden dolayı da bu iki yöneticimize de ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Pandemi başlangıcına denk gelen şirket kurulumumuzun ilk döneminde şirketlerimizin global alt yapı adaptasyonları, yeni uzman yetiştirilmesi, akreditasyon ve yetkilendirme süreçlerinin tamamlanması ile yoğun bir şekilde geçirdik. Bugünün bizim için ayrıca bir anlamı daha var. Kocaeli’nde yetişmiş ve mezun olmuş iki arkadaşın kendi şehirlerine Avrupalı ortakları ile beraber bir yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağladığımız için de ayrıca çok mutlu ve gururluyuz.”

Tören sonunda TÜV Austria Mobilty’de emeği geçen çalışanlara plaketlerini Genel Müdür Zehra Doğan verdi.