Continental, ağır vasıtalar için geliştirdiği Conti Eco lastiklerinin 5. neslini Almanya Hannover’deki Ar-Ge merkezinde yaptığı lansmanla tanıttı. Driving the Change (Geleceği Yönet) mottosuyla yapılan tanıtımda yeni serinin sürdürülebilirlik üzerine etkileri üzerinde duruldu. Lastikler düşük yuvarlanma direnci sayesindeyakıt tüketimini düşürüyor. Marka taşımacılık sektörünün düşük yakıt tüketimi, düşük lastik maliyeti, uzun lastik ömrü ve yüksek emisyon tasarrufu beklentisine yeni serisi ile destek oluyor.

Transmedya olarak katıldığımız etkinlikte sürdürülebilirlik ve verimlilik lansmanın ana konusuydu. Emisyon, akaryakıt ile doğrudan orantılı olduğu için yapılan iyileştirmeler nakliye filolarına çevrecilik kadar maliyet olarak da destek sağlıyor.

Yapılan tüm tanıtımlarda markanın tedarikten üretime ve satışa kadarki tüm aşamalarında sürdürülebilirlik ve verimlilik süreçlerindeki geliştirmeleri anlatılırken, üretilen lastiklerle bunun nasıl desteklendiği anlatıldı.

Continental P P Eco Truck

100 ARAÇLIK BİR FİLO 2 MİLYON LİRAYA KADAR TASSARUF SAĞLAYABİLİYOR

Taşımacılık operasyonlarında en büyük gider kalemini akaryakıt ve lastik oluşturuyor. Doğru lastik seçerek hem akaryakıttan hem de lastik giderlerinden tasarruf sağlamak mümkün. Continental’in ağır vasıtalar için geliştiği Conti Eco serisin 5’inci nesli de daha fazla kilometre ve daha az yakıt tüketimi için geliştirilmiş. Marka yeni lastiklerini uluslararası basın organizasyonuyla Almanya Hannover’deki merkezinde tanıttı.

Yeni serinin yakıt tasarrufuna vurgu yapılırken yapılan ölçümün de sonuçları paylaşıldı. Test sonuçlarına göre; araçlarını yılda 80 bin kilometre kullanan 100 araçlık bir filo yıllık 69 bin Euro tasarruf sağlayabiliyor. Türkiye’de aynı ölçüm yapılsaydı yakıt fiyatı yüzde 30 daha az olduğu için yapılan tasarruf miktarı 50 bin Euro (1 milyon 800 bin TL) olacaktı. Bu da doğru lastik seçimi ile nakliyecilerin verimliliklerini nasıl artıracağını gösteriyor.

Toplantıda kamyon filolarının 5-10 yıl içinde konsolidasyon, dijital filo yönetimi ve sıfır emisyon oluşturmaya odaklanacağı belirtilirken Continental’in bu yolculukta neler yaptığı anlatıldı. Kamyon üreticilerinin de kendilerini bağımsız üreticiler olarak değil taşımacılık eko sisteminin bir parçası olarak görmeye başladıklarına vurgu yapıldı ve bunun için tedarikçilerden destek bekledikleri kaydedildi. 

Taşımacılık sektöründeki müşterilerin ihtiyaçlarına ve güncel regülasyonlara odaklanan yeni seri, filolar için AB Taksonomisi’nin tüm şartlarını da karşılıyor. Yeni nesil Conti Eco, nakliye şirketlerine şehirlerarası ve uzun yol operasyonlarında yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltarak maliyetleri düşürme fırsatı sunuyor. Continental mühendisleri, yeni nesil Conti Eco'da yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansı gibi birbiriyle çelişen hedefleri aynı anda optimize etmeyi başarmış. Ön aks için Conti Eco HS 5, çeker aks için Conti Eco HD 5 lastikleri şu anda EMEA bölgesinde birçok ülkede bulunuyor.

Ferdinand Hoyos

Continental EMEA Yenileme Pazarı Müdürü Ferdinand Hoyos, yaptığı açıklamada “Müşterilerimize doğru zamanda doğru lastiği sunduğumuzdan şüphemiz yok. Pazarda sürdürülebilirlik ve maliyet verimliliği konularına ilgi her geçen gün artıyor. Bu da Continental olarak stratejimizin öneminin altını çiziyor” dedi.

Gerçekten de artan operasyon maliyetlerinin yanı sıra sürdürülebilirliğe yatırım ve hızla değişen yönetmelikler, Avrupa'da filo operatörlerinin en sık karşılaştığı zorluklar arasında yer alıyor. Boston Consulting Grubu’nun Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği (CLEPA) için yaptığı yeni bir araştırma, toplam sahip olma maliyetinin hala önde gelen karar faktörü olmasına rağmen sürdürülebilirlik faktörlerinin de hem orijinal ekipman hem de yenileme pazarında bir satın alma kriteri olarak önem kazandığını gösteriyor.

Tansu Işık

TANSU IŞIK: YENİ SERİMİZ UZUN ÖMÜR, YÜKSEK TASARRUF DENGESİYLE ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye’den Almanya’ya transfer olan ve Continental Ticari Araçlar Birimi Başkanı pozisyonuna gelen Tansu Işık, Türk basınına özel açıklamalar yaptı. Türkiye pazarının son dönemde büyük ivme kazandığını söyleyen Işık, “Continental olarak Türkiye’ye büyük önem veriyoruz. Türkiye en çok büyüyeceğimiz pazarların başında geliyor” dedi. 

Lastik tercihlerinde filoların büyüklükleri ve durumuna göre farklılıklar olduğunu, toplam alım maliyetini ölçebilen filoların premium lastikler kullandıklarını söyleyen Işık, Conti Eco’nun yeni serisinin bu noktada çok büyük avantajlar sağladığını anlattı. Işık, yeni serinin çok dengeli olmasıyla rakiplerinden ayrıldığını, hem yüksek kilometre sunan, hem de yüksek tasarruf sağlayan bu dengede başka bir lastiğin olmadığının altını çizdi.

Hinnerk Kaiser

YÜK TAŞIMACILIĞINA YÖNELİK LASTİK SERİLERİ BİRLEŞTİRİLDİ

Continental yeni beşinci nesil Conti Eco ile yük taşımacılığına yönelik lastik serilerinin sayısını azaltıyor. Continental kamyon ve otobüs lastiklerinin geliştirilmesinden sorumlu Hinnerk Kaiser, “Yeni lastiğimiz, uzun yol taşımacılığı için Conti EcoPlus Gen3+ ve şehirlerarası taşımacılık için Conti EcoRegional Gen3+ gibi başarılı seleflerinin izinden gidiyor. Conti EcoPlus ve Conti EcoRegional'ın en iyi özelliklerini bir araya getiren yeni Conti Eco, çıtayı yükseltiyor.” dedi.

Yuvarlanma direncini optimize ederken kilometre performansını artırmak gibi lastik geliştirme dünyasında sürekli birbiriyle çelişen hedeflerin gerçekleşmesi sayesinde artık bu mümkün. Kaiser, geçmişte bir lastiğin özellikle sorunsuz çalışıyorsa ve daha az enerjiye ihtiyaç duyuyorsa, bu sağlamlık ve dayanıklılıktan ödün vermesi anlamına gelebildiğini söyledi. Kaiser, “Artık Continental lastik mühendisleri, karkas ve dişlerin yapısı, genel kontur ve sırt tasarımı gibi tüm bileşenlerde yuvarlanma direncini iyileştirmek için kilometreden bağımsız faktörlere odaklanıyor. Çift katlı (sırt ve taban) yapısı ve yenilikçi hamur bileşimi sayesinde sırt bölgesi, yüksek kilometre ve ciddi anlamda dayanıklılık sağlarken yuvarlanma direncini de optimize ediyor. Yola temas eden (sırt) bileşimi, lastik geliştiricilerin kilometre performansı ve dayanıklılığa odaklanmasına izin veriyor.” şeklinde konuştu.

Jpeg Görüntüsü 2-1

YAVARLANMA DİRENCİ YÜZDE 12 DÜŞERKEN LASTİK ÖMRÜ YÜZDE 10 ARTTI

Mercedes Sağlık Bakım Tırı sınır kapılarına gidiyor Mercedes Sağlık Bakım Tırı sınır kapılarına gidiyor

Yeni nesil Conti Eco; ön aksta, daha kalın bir alt sırt katmanı yuvarlanma direncini azaltırken sırt hamurunun kilometre performansını artırmasına yardımcı oluyor.Çeker aksta, sırt bölgesinde yenilikçi kılcal kanallarla optimize edilen omuz tasarımı, lastiğin eşit oranda aşınmasını önemli ölçüde destekliyor. Bu da kilometre performansı olumlu etkiliyor. Karkası oluşturan farklı hamur bileşenleri ve yeni damak geometrisi, yuvarlanma direncini optimize etmek üzere tasarlandı. Bu faktörlerin bir araya gelmesiyle, daha önceki iki ürüne kıyasla yuvarlanma direncinde yüzde 12'ye, kilometre performansında ise yüzde 10'a varan oranda iyileşme elde edildi.

Yeni Conti Eco lastiklerinin optimize edilen yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansı, çevresel ayak izi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip. Doğru lastik seçimi, özellikle AB'de emisyona dayalı otoyol geçiş ücretleri göz önüne alındığında filo operatörleri için daha da önemli hale geliyor. Hinnerk Kaiser, “Ürünümüz kamyonların yakıt verimliliğini artırıyor ve uzun ömrü, daha düşük karbon emisyonu anlamına geliyor. Şehirlerarası güzergâhta yaklaşık 80.000 km yol kat eden 100 araçlık bir filoda eski EcoRegional HS 3+/ HD 3+ lastiklerin yeni Conti Eco HS 5/ HD 5 lastiklerle değiştirilmesi 69.000 euro ve 120 metrik ton karbon tasarrufu sağlayabilir.” dedi.

SIRT KAPLANMASINA ODAKLANMAYA DEVAM

Yeni lastikler mükemmel yol tutuşuyla da dikkat çekiyor. Ağır yük araçlarına değişken hava koşullarında dahi güvenli ve emniyetli yol tutuşu ve kullanım ömrü boyunca olağanüstü çekiş gücü sunuyor. Müşteriler bu lastiklerin yeni nesil sensörlerle doğrudan fabrikadan tedarikini de talep edebiliyor. Böylece Conti Eco Gen 5 serisi, ContiConnect 2.0 lastik yönetimi çözümü ile birlikte filoların dijitalleşmesinin yanı sıra gerçek zamanlı uzaktan izleme ve öngörülü servis planlamasının önünü açıyor. Ayrıca Continental sırt kaplama çözümleri de lastikle ilgili işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor. Yeni Conti Eco'nun karkasını kaplama için ideal olacak şekilde tasarladıklarını söyleyen Hinnerk Kaiser, bu sayede taşımacılık sektöründe daha fazla maliyet verimliliği ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunduklarının altını çiziyor. Kaplama yapılmış bir lastik, yüzde 70'e varan oranda eski lastik malzemesi içermesi nedeniyle yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 40'a varan oranda daha düşük bir maliyete aynı kilometre performansı ve güvenlik seviyesini sunuyor.

Continental P P Eco H S5+ H D5

Yeni Conti Eco lastikleri, ilk etapta şu ebatlarda satışa sunulacak:

·       315/70 R 22.5 Conti Eco HS 5

·       315/80 R 22.5 Conti Eco HS 5

·       385/55 R 22.5 Conti Eco HS 5

·       385/65 R 22.5 Conti Eco HS 5

·       315/70 R 22.5 Conti Eco HD 5

·       315/80 R 22.5 Conti Eco HD 5