WiLAT Yönetim  Kurulu üyesi ve Kurumsal iletişim Başkanı Özlem Dalga moderatörlüğünde yapılan toplantıya Sri Lanka’dan WiLAT Global Başkanı Gayani De Alvis; İrlanda’dan

CiLT International Vice President Europe&Middle East ve IBF başkanı Finbarr Cleary; İngiltere’den, CiLT uluslararası Eğitim Başkanı Jon Harris; Hong Kong’tan Chairperson of WiLAT CapacityBuilding Center Başkanı, Vicky Koo ; Malezya’dan, Kurucu ve Operasyonlar Directörü Reshma Yousuf ; OrtaAsya’dan Sorumlu Global Başkan Yardımcısı Marina Kuznechevskaya katıldı.

WiLAT Türkiye’nin kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen yaptığı çok sayıda projenin Global’de yarattığı olumlu etkilerden övgü ile bahsedildi.

​​WiLAT Türkiye Kurucu Başkanı Berna AKYILDIZ şöyle konuştu: "Ülkemizin Lojistik olarak Coğrafi  açıdan ve Orta Koridorun Ülkemizden geçmesinin önemi, Türkiye’nin bir lojistik üs olma potansiyelinden bahisle, kısa uçuş mesafesinde 67 ülkeye hitap eden coğrafyada sektörü ileriye taşımak üzere CiLT ve WiLAT ‘in 103 yıllık sektörel birikimini Ülkemize kazandırmaktan çok mutluyuz."

Berna Akyıldız süratle değişen ve dönüşen sektörün dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konularında gelişimine büyük ihtiyaç olduğunu ancak sektörde kadın işgücünün yüzde 9.1 gibi düşük oranda olduğunu belirtti.

Akyıldız, "Lojistik sektörü ve tedarik zincirinin her noktası hızlanmış dönüşüm içerisindedir .Kovid sonrası değişen dünya ticaretinde artan maliyetlerden ötürü lojistik, ticareti belirleyici faktör haline gelmiştir. Sektör, böylesine büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinde olmasına rağmen halen erkek egemen algısından kurtulamamış, kadın işgücü yüzde 9,1 gibi çok düşük seviyede seyretmektedir. Bu demek oluyor ki sektör, bu önemli değişim ve dönüşüm sürecinde kadın iş gücünden ve katkılarından yeterince faydalanamamaktadır. Kadın işgücünü daha yukarılara taşımak sektörün gelişimi için son derece önemli hale gelmiştir. Çünkü Değişim ve Dönüşümün öncüleri kadınlardır" ifadelerini kullandı. 

 

 WiLAT Nedir?

WiLAT, 1919 yılında Birleşik Krallık merkezli kurulmuş olan CILT (Chartered Institute of Logistics and Transport)’un kadın kanadı olarak 2013 yılında Sri Lanka’da global olarak anons edildi.

Kadınların lojistik ve taşımacılık sektöründeki yerini güçlendirmek, sektördeki kadın sayısını arttırmak ve onlara sektördeki faaliyetleri süresince destek olmak amacıyla kurularak serüvenine başladı. O günden bugüne yıllar içinde diğer ülkelerde de yapılanarak 34 ’a yakın ülkede  faaliyetlerini süratle büyüyerek sürdürüyor.

WiLAT Türkiye ne yapıyor?

Kadın ve lojistik konularını Türkiye’de aynı çatı altında toplayan ilk kuruluş olan WiLAT Türkiye (Women in Logistics and Transport) Nisan 2021 tarihinde tedarik zincirinin her noktasından çok güçlü 12 kadın ile kuruldu.

WiLAT Türkiye’nin kısa zamanda yaptığı projeler WiLAT Global’de büyük etki yarattı ve Türkiye Kurucu Başkanı Berna AKYILDIZ ME bölgesinden sorumlu WiLAT Global Başkan Yardımcısı seçildi.

WiLAT Türkiye, irlanda ve  İngiltereden sonra Avrupada  seçilmis üçüncü ülke ve WiLAT’in  Avrupada ki gelişiminde merkezi bir rol üstlenmesi bekleniyor.