Volvo Trucks’ın yeni Aero serisini Yunanistan’da 326 kilometrelik bir yolda test ettik. Geliştirilmiş aerodinamik ve güvenlik özellikleriyle, 600, 700 ve 780 beygirlik 3 farklı motor tepiyle nakliye filolarının iştahını kabartacak yeni seri, Türkiye pazarına tüm Avrupa ile birlikte Haziran ayı sonunda gelmeye başlayacak.

Yeni Volvo Trucks Aero serisinin ilk yol testinde dünya basını ile birlikte transmedya.com olarak biz de yer aldık. Test Yunanistan’ın Selanik şehrinde 326 kilometrelik bir parkurda yapıldı. Bu uzun yolda serinin 4 farklı modelini test etme şansı bulduk.

İlk kullandığımız araç dünyanın en güçlü kamyonu FH 16 Aero 780 oldu, daha sonra FH Aero Electric’i, FM 500’ü ve FH Aero 460 TC’yi kullandık. Her bir aracı ortalama 80 kilometre gibi uzun bir mesafede kullanma şansı bulmamız araçlar hakkında daha detaylı bilgiler almamızı sağladı. Test sonuçlandığında yeni takograf kurallarına göre mesaimizin yarısını tamamlamıştık. Ancak hala araç kullanma hevesimiz vardı. Araçlar iyi, yollar da güzel olunca şoförlük kolay iş gibi geliyor….

Test öncesi yapılan tanıtımda; Volvo Trucks Test Müdürü Tobias Bergman, Ürün Tanıtım Müdürü Mathias Ahlberg ve Güç Aktarma Organları Ürün Yönetimi Müdürü Peter Franzen, araçlar hakkında bilgiler verdiler. Test etkinliğine, Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya ve Pazarlama ve Etkinlik Yöneticisi Sinem Eroğlu da katıldı.

AERO İLE YÜZDE 5 DAHA AZ YAKIT

Volvo Trucks Test Müdürü Tobias Bergman, Aerodinamiğin gelecekte oynayacağı rolün altını çizerek, “İleriye dönük olarak tahrik teknolojisinden bağımsız olarak tüm araçları verimli hale getirmek bizim için çok önemli olacak” dedi.

Ürün Tanıtım Müdürü Mathias Ahlberg, hava direncinin yakıt kayıplarının üçte birinden sorumlu olduğunu, bunun elektrikli araçlarda yüzde 50’ye çıkabildiğini belirterek. “Volvo FH Aero, şimdiye kadarki en yüksek yakıt verimliliğine sahip kamyonumuz. FH Aero tek başına yüzde 5'e kadar daha fazla enerji verimliliği sağlıyor” dedi.

Güç Aktarma Organları Ürün Yönetimi Müdürü Peter Franzen, FH Aero 16’da 17 litrelik 3 farklı motor tipini sunduklarını söyledi.  600, 700, ve 780 beygir güç üreten bu motorların sırasıyla 3.000, 3.400 ve 3.800’lik tork sunduklarını söyledi.

GÜZELİĞİNİ GÜVENDE TUTUYOR

Volvo Trucks’lar sektörün Premium araçlarından. Aero’lar ise bu hissi ilk görüşte fazlasıyla hissettiriyor. Araçlar ismini geliştirilmiş aerodinamik özelliklerinden alıyor. İlk bakışta araç her açıdan oldukça dengeli olduğu hissini veriyor. Marka logosu alt kısma yerleştirilmiş ve daha fazla dikkat çeker hale gelmiş. Yan aynaların yerini alan kamera izleme sistemi yukarıda konumlandırılmış, italik L şeklindeki LED lambalar araç bütünlüğünü tamamlıyor.  Araçlar Kamera Monitör Sistemi, Sürücü Yardımcı Asistanı, Akıllı Hız Asistanı, Yan Çarpışma Önleyici Sistemi, Kapı Açma Uyarısı, Acil Durum Freni, yolu analiz ede I-See ve Crouse Kontrol Sistemi ile tam bir güvenlik sunarken, çekici güzelliğin emin ellerde olduğunu gösteriyor.

GENİŞ VE RAHAT KABİN

Volvo FH16 Aero Globetrotter XXL’lerde kabin boyutu FH’lara göre 24 santimetre daha uzun ve bunun lüksünü yaşıyorsunuz. 600 litre daha fazla yaşam alanı sunuyor. Sürücüler için konforlu ve geniş bir yatak gibisi yoktur. Uzun bir sürüşten sonra Volvo FH16 Aero'nun yatağı size iyi bir uyku vadediyor. Kabindeki uzama yatak boylarının artmasını sağlamış. Altta yer alan yatak 25 santimetre daha geniş ve 13 santimetre daha uzun.

Kabin içinde Aero araçlarda FH araçlara göre yenilenen özellikler var. Bunlardan ilki tabi ki yanlarda yer alan kamera görüntülerini görmenizi sağlayan monitörler. Bu monitörleri kapı üzerindeki düğmelerden de kontrol edebiliyorsunuz.

Kabinde 6 adet USB-C girişi var. Hepsiyle şarj yapılabilirken gösterge panelinin yanında yer alan 2 USB-C iletişim için ayrılmış. Sağ taraftaki direksiyon simidi düğmeleri yenilenmiş ve yeni yan ekran kullanıcı ara yüzü ile hizalanmış. Temel ses sistemi geliştirilmiş ve hepsi yenilenmiş.

YAN AYNALAR KALKTI KAMERA GELDİ

Yeni Volvo Trucks Aero’ların aerodinamiğine en fazla katkı sağlayan yenilik yan aynaların kaldırılarak yerine Kamera Monitör Sistemi’nin yerleştirilmesi olmuş. Bu sistem aynı zamanda daha net bir görüntü ve daha geniş açılar sunuyor.  Gece sürüşlerinde görüş yan aynalara göre daha da artırılmış iken gündüz ters aşıkta kullandığımızda da bir sorun yaşamadık. Ayrıca aynalar daha çabuk kirlenebiliyor. Kameralar konumu gereği kire karşı daha korunaklılar. Ayrıca araçlar manevra ve dönüş yaparken kameralar da dönüyor. Bu da he zaman daha geniş açıya sahip olmanızı sağlıyor.

Volvo Trucks Aero, Türkiye'ye geliyor! Volvo Trucks Aero, Türkiye'ye geliyor!

Araca ilk bindiğimde gözümün yan aynalarını arayacağını ve zorlanacağımı düşünmüştüm. Ancak ilginç şekilde direkt olarak sanki yıllardır biliyormuşum gibi yanlarda konumlandırılmış monitörlere baktım. Dönüş sinyal kolunu çektiğiniz anda kabinin ortasında konumlandırılmış bilgi ekranına kör noktaların görüntüsü yansıyor ve aracın yanında duran bisikletli veya yayaları rahatça görebiliyorsunuz.

SAĞA GEÇMEME İZİN VERMEDİ

Monitörlerde yer alan kılavuz çizgileri mesafeleri gösteriyor. Yolda bir başka kamyonu solladım ve geçtikten sonra tekrar sağa geçmek için sinyal verdim. Sesli ve görüntülü bir uyarı ile mesafemin yakın olduğu, geçtiğim araçtan yeterince uzakta olmadığım uyarısını yaptı.  Biraz hızımı yükselttim ve mesafe arttıktan sonra uyarı kalktı ve ben de tekrar sağ şeride geçtim.

Mutlu Dogan Volvo Trucks

ELİNİZ DİREKSİYONDA OLSUN ARAÇ ŞERİTTE KENDİ KALIYOR

Sürüş esnasında beni en çok etkileyen teknolojilerden biri de Sürücü Asistanı oldu. Kullandığım otomobilde şerit takip sistemi var ancak ben çoğu zaman kapatıyorum. Çünkü araç şerit dışına doğru çıktığında öyle hızlı şeride doğru itiyor ki bu ani durum beni tedirgin ediyor. Ancak Volvo Aero’da bu bambaşka bir deneyim. Siz şerit takip sisteminin çalışıp çalışmadığını farketmiyorsunuz bile. Volvo Dinamik Direksiyon yardımıyla çalışan sistem aracı sürekli şeritte tutuyor. Bunu öyle yumuşak yapıyor ki sanki hiç destek almadan aracı siz şeritte tutuyorsunuz. Bu özellik sürücüleri uzun yollarda çok rahat ettirecek.

ARAÇ YOLU GÖRÜYOR KENDİNİ AYARLIYOR

Volvo Trucks Aero’larda en fazla destek alacağanız yardımcı destek sistemlerinden biri de I-See özelliği. Bu hız sabitleyici sistem önünüzdeki 3-4 kilometrelik yolu görüyor ve kamyonun hızını ve vites değişimlerini otomotik olarak ayarlıyor. Test yaptığımız yol buna çok uygundu ve deneyimleme şansı buldum ve oldukça başarılı çalışıyor. Araç yokuş aşağı inerken kendini çıkışa göre ayarlıyor ve buna göre hızını belirliyor. Bu da yakıt tüketimine olumlu katkı sağlıyor.

 

KENDİ GİDER, KENDİ DURUR

Sürüş yardımcı destek sistemlerini test etme imkanı bulduk ancak Volvo Trucks’ın oldukça başarılı çalışan çarpışma önleyici sistemlerini ve acil durum frenini trafiğe açık alanda test yaptığımız için deneyimleyemedik. Volvo Trucks’ın Acil Durum Frenli Çarpışma Uyarı istemi uzun süredir yasal gerekliliklerin üzerinde çalışıyor. Daha önce Volvo Trucks’ın, yola çıkan bir çocuğa çarpmamak için otomatik olarak durduğunu gösteren görüntüler medyaya yansımıştı. Volvo Trucks, 2023 için yayaları ve bisikletlileri de algılayacak, uyaracak ve frenleyecek şekilde güncellenen yeni mevzuatı çok daha önceden karşılıyor.

GÜVENLİK TAM

Volvo Trucks’ta sunulan Akıllı Hız Asistanı yol işaretlerini tanıyor ve hız aşılınca uyarıda bulunuyor, Yan Çarpışma Önleyici Sistem kamyon dönüş yaparken kör noktalarda kalan cisimleri algılıyor. Kapı Açma Uyarısı ise Volvo Trucks’ın sektöre kazandırdığı bir teknoloji. İniş esnasında kapı açılacakken bisikletli, yaya gibi zarar görecek birileri varsa uyarıyor.

GÜÇ KONTROL ALTINDAYKEN SÜRÜŞ ZEVKİ BİR BAŞKA

Kullandığımız tüm araçları tam yüklü olarak test ettik. Araçlar büyük ve geniş olunca ve arkanızda tonlarca yük bulununca biraz tedirgin oluyorsunuz. Ancak Volvo Trucks’ta bu korkum aracın koltuğuna oturup yola çıktığımda geçti. Kendinizi güvende hissediyorsunuz ve daha fazla gaza basma ihtiyacı hissediyorsunuz. Araçlara 90 kilometre hız limiti konmuştu. İyi de olmuş çünkü bunun çok daha fazla üzerine çıkabilirdim. Aracın size verdiği güvenle daha fazla gaza basmak ve hızlanmak istiyorsunuz. Teste ilk 780 beygir güç üreten dünyanın en güçlü kamyonlarından FH 16 Euro ile başlamam, ardından da 666 beygir güç üreten Aeuro Electric ile devam etmem güce kapılmamda etkili oldu diyebilirim. FM 500’den sonra son olarak nakliye filolarının gönlünü çeleceğini düşündüğüm FH Aero 460 TC’yi kullandım. Yukarıda saydığım tüm özellikleriyle yeni araçlar yollara inanılmaz yakışıyor. Taşımacılık firmalarına sunulan yüksek tasarruf ve güvenlik de araçların filolara yakışacağını gösteriyor.

ARAÇLAR HAZİRAN SONUNDA TÜRKİYE’YE GELECEK

Test sonrasında Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya transmedya’ya özel açıklamalar yaptı.

Araçların haziran ayında pazara çıkacağını söyleyen Kızılkaya, Marubeni olarak kendilerinin de Haziran ayı için siparişlerini verdiklerini ve araçların haziran ayı sonu, temmuz başı itibarıyla ülkemize geleceğini söyledi. Kızılkaya, 780 beygirlik FH Aero 16’nın ise ekim ayından itibaren tüm dünyada ve Türkiye’de satılmaya başlayacağı bilgisini verdi.

Kızılkaya, bu araçlarla beraber mevcut FH serisinin üretiminin ve satışının devam edeceğinin de altını çizdi. FH Aero’nun tamamen yenilenmiş, aerodinamik özellikleri geliştirilmiş yeni bir seri olduğunu belirten Kızılkaya, “Mevcut FH serimizin bir tık daha ilerisi, daha güçlüsü diyebiliriz. Tamamen farklı bir kabin ve tamamıyla daha az yakıta ve daha az karbondioksit salımına odaklanmış, daha çevreci bir seri” dedi.

Türkiye ağır vasıta pazarını durumunu ve Volvo Trucks’ın konumunu değerlendiren Kızılkaya, “Ağır vasıta pazarının daralması öngörülüyordu ancak ilk 3 ayda sadece yüzde 2’lik bir küçülme var. Mart ayından itibaren aşağı doğru bir eğilim olacaktır. Biz yıl sonu itibarıyla yüzde 15-20’lik bir düşüş öngörüyoruz. Geçen sene 2 bin 700 adede ulaşan Volvo Trucks’ın yılı 2,300-2.400 dolaylarında kapatacağını düşünüyoruz. Satışlara FH Aero’ların etkisi olacaktır ancak bizim amiral gemimiz FH ve bizi yüksek adetlerde FH tutacaktır.”