Nisan ayında Yunanistan’da uluslararası test sürüşünü yaptığımız, Volvo Trucks Aero’nun Türkiye tanıtımı Volvo Trucks Başkanı Roger Alm’ın katılımıyla 26 Haziran'da İstanbul'da Beykoz Kundura'da yapıldı. Tanıtımda yeni araçlarla ilgili Marubeni Dağıtım Genel Müdürü Eşraf Zeka, Volvo Trucks Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindström ve Marubeni Dağıtım Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya bilgiler verdi.

Volvo Aero’lar geliştirilmiş aerodinamik ve güvenlik özellikleriyle, 600, 700 ve 780 beygirlik 3 farklı motor tepiyle nakliyecilere sunulacak.

Eşref Zeka: 2023 markamız için ilklerin yılı oldu

Marubeni Dağıtım Genel Müdürü Eşraf Zeka, “7 yıl önce Volvo Trucks ile yola çıktık ve bu süre içerisinde önemli mesafe katettik. Gerek pazar payı gerekse satış ile hedeflerimize yaklaştık. Satış sonrası yatırımlarımıza da devam ediyoruz ve bu yatırımlara devam edeceğiz. Bunların hepsi sizlerin işletme maliyetlerini aşağıya çekmek ve karlılığınızı artırmaktır. 2023 yılının bizim için çok büyük anlamı var. Uzun bir aradan sonra ithal kamyon hazarında sektörü lider bitirdi. geçen yıl tüm zamanların en büyük filo teslimatını Hün-ner Lojistik’e yaptık. Türkiye’de ilk elektrkli kamyon teslimatını yaptık. bunun için 2023 yılı markamız açısından çok bayarılı geçti. g2024 yılında da benzer bayarılara imza atmak istiyoruz. Yeni Aero serisinin lansmanındayız. Yeni Aero çok iddialı. Yakıt sarfiyatı açısından önemli özelliklere sahip. konfor ve güvenlik özellikleri çok yukarıda. Sektörde ciddi fark yaratacağını düşünüyorum” dedi.

Volvo Trucks Başkanı Alm: Yeni Aero’lar çok tasarruflu

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, markanın Türkiye’deki önemi ve gelecek vizyonu hakkında bilgiler verdi. Alm, “150 ülkede iş yapıyoruz ve yılda 150 bin kamyon satıyoruz. 1.2 milyon kamyonuz yollarda. 2 bin 300 lokasyonda servis noktamız var. Volvo Trucks olarak en büyük lansmanımızı yapıyoruz. Kuzey Amerika'da Volco Vieral çıkıyor. 10 kat verimlilik sağlıyor ve bağlantılık sağlıyor. Yeni modelimiz Volvo Trucks Aerıo yüzde 5 ekstra verimlilik sağlıyor. Yüzde 10 yakıt tasarrufumuz vardı buna ilave ek yüzde 5 yakıt tasarrufu sağlamış olduk. Volvo’ya yatırım yapmak için müşterilerimiz daha fazla kazanmaları gerekiyor. Biz buna inanıyoruz. 2050’ye geldiğimizde net sıfır emisyona ulaşmak istiyoruz. 2030’a geldiğimizde araçlarımızın yarısının sıfır emisyonlu olmasını sağlayacağız. Hidrojen ve diğer biodizel yakıtlarımız olacak. 8 elektrikli kamyonumuz var. Kimsede böyle geniş ürün yelpazesi yok. 47 ülkede elektrikli kamyonuz var. Bu kamyonlar 2 bin 500 kez dünyayı dolaşmaya eşit yol kat ettiler.

Lindström: Türkiye bizim için öncelikli ülke

Volvo Trucks Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindström yeni Aero’nun yeni donanım özellikleri hakkında bilgiler verdi. Lindström, “Türkiye’yi ne kadar çok sevdiğimizi biliyorsunuz. Yıllardır bu ülkedeyiz ve burada olmaya devam edeceğiz. Volvo Trucks’ta Orta Doğu, Afrika ve Okyanus bölgesi var. Türkiye, Avrupa dışında lansman yapacağımızda ilk ülke oluyor. Bizim isteğimiz hepimiz için kazan kazan iş birliği yapmak. Yeni mevzuata göre Avrupa’da yakıt tüketimini azaltan, aero dinamiğini artırmak için iç kabini 230 milimetre artırdık ve kamyonun köşelerini daha iye hale getirdik. Son teknoloji kamera izleme sistemine sahip. Bu sürücüyü rahatlatıyor ve etrafı daha iyi görüyor. Gece görüşü var, karanlıkta dahi her yer görülüyor” ifadelerini kullandı.

Kızılkaya: Yakaladığımız başarıyı sürdüreceğiz

Marubeni Dağıtım Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya “Yüzde 17 büyüyen 2023 ağır vasıta pazarında yaklaşık olarak yüzde 70 büyüdük ve ithal pazarda ilk sıraya yerleştik. Yüzde 7,5 pazar payı elde ettik. bunun için tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz. 2024 yılında da bunu devam ettirmek istiyoruz. Volvo Trucks Aero, aero dinamik özellikleri artan, yüzde 5 yakıt tüketimini azaltıyor, karbon salımı düşen bir aracımız ve bu aracımız Temmuz ayında sunmaya başlayacağız. 2017 yılından bu yana birlikte yürüdüğümüzü hissetrimek istiyoruz. Bu süre içerisinde birçok servis ve bayi noktası açtık” şeklinde konuştu.

YENİ YÜZÜ OLDUKÇA ÇEKİCİ

Volvo Trucks’lar sektörün Premium araçlarından. Aero’lar ise bu hissi ilk görüşte fazlasıyla hissettiriyor. Araçlar ismini geliştirilmiş aerodinamik özelliklerinden alıyor. İlk bakışta araç her açıdan oldukça dengeli olduğu hissini veriyor. Marka logosu alt kısma yerleştirilmiş ve daha fazla dikkat çeker hale gelmiş. Yan aynaların yerini alan kamera izleme sistemi yukarıda konumlandırılmış, italik L şeklindeki LED lambalar araç bütünlüğünü tamamlıyor.  Araçlar Kamera Monitör Sistemi, Sürücü Yardımcı Asistanı, Akıllı Hız Asistanı, Yan Çarpışma Önleyici Sistemi, Kapı Açma Uyarısı, Acil Durum Freni, yolu analiz ede I-See ve Crouse Kontrol Sistemi ile tam bir güvenlik sunarken, çekici güzelliğin emin ellerde olduğunu gösteriyor.

GENİŞ VE RAHAT KABİN

Volvo FH16 Aero Globetrotter XXL’lerde kabin boyutu FH’lara göre 24 santimetre daha uzun. 600 litre daha fazla yaşam alanı sunuyor. Kabindeki uzama yatak boylarının artmasını sağlamış. Altta yer alan yatak 25 santimetre daha geniş ve 13 santimetre daha uzun.

Kabin içinde Aero araçlarda FH araçlara göre yenilenen özellikler var. Bunlardan ilki tabi ki yanlarda yer alan kamera görüntülerini görmenizi sağlayan monitörler. Bu monitörleri kapı üzerindeki düğmelerden de kontrol edebiliyorsunuz.

Volvo Trucks Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindström, Marubeni Dağıtım ve Servis CEO’su Eşref Zeka, Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya

Kabinde 6 adet USB-C girişi var. Hepsiyle şarj yapılabilirken gösterge panelinin yanında yer alan 2 USB-C iletişim için ayrılmış. Sağ taraftaki direksiyon simidi düğmeleri yenilenmiş ve yeni yan ekran kullanıcı ara yüzü ile hizalanmış. Temel ses sistemi geliştirilmiş ve hepsi yenilenmiş.

YAN AYNALAR KALKTI KAMERA GELDİ

Yeni Volvo Trucks Aero’ların aerodinamiğine en fazla katkı sağlayan yenilik yan aynaların kaldırılarak yerine Kamera Monitör Sistemi’nin yerleştirilmesi olmuş. Bu sistem aynı zamanda daha net bir görüntü ve daha geniş açılar sunuyor.  Gece sürüşlerinde görüş yan aynalara göre daha da artırılmış iken gündüz ters aşıkta kullandığımızda da bir sorun yaşanmıyor. Ayrıca aynalar daha çabuk kirlenebiliyor. Kameralar konumu gereği kire karşı daha korunaklılar. Ayrıca araçlar manevra ve dönüş yaparken kameralar da dönüyor. Bu da he zaman daha geniş açıya sahip olmanızı sağlıyor. Monitörlerde yer alan kılavuz çizgileri mesafeleri gösteriyor.

ELİNİZ DİREKSİYONDA OLSUN ARAÇ ŞERİTTE KENDİ KALIYOR

Sürüş esnasında beni en çok etkileyen teknolojilerden biri de Sürücü Asistanı oldu. Kullandığım otomobilde şerit takip sistemi var ancak ben çoğu zaman kapatıyorum. Çünkü araç şerit dışına doğru çıktığında öyle hızlı şeride doğru itiyor ki bu ani durum beni tedirgin ediyor. Ancak Volvo Aero’da bu bambaşka bir deneyim. Siz şerit takip sisteminin çalışıp çalışmadığını farketmiyorsunuz bile. Volvo Dinamik Direksiyon yardımıyla çalışan sistem aracı sürekli şeritte tutuyor. Bunu öyle yumuşak yapıyor ki sanki hiç destek almadan aracı siz şeritte tutuyorsunuz. Bu özellik sürücüleri uzun yollarda çok rahat ettirecek.

ARAÇ YOLU GÖRÜYOR KENDİNİ AYARLIYOR

DAF inşaat serisinin 75. yılı için özel model DAF inşaat serisinin 75. yılı için özel model

Volvo Trucks Aero’larda en fazla destek alacağanız yardımcı destek sistemlerinden biri de I-See özelliği. Bu hız sabitleyici sistem önünüzdeki 3-4 kilometrelik yolu görüyor ve kamyonun hızını ve vites değişimlerini otomotik olarak ayarlıyor. Araç yokuş aşağı inerken kendini çıkışa göre ayarlıyor ve buna göre hızını belirliyor. Bu da yakıt tüketimine olumlu katkı sağlıyor.

KENDİ GİDER, KENDİ DURUR

Volvo Trucks’ın Acil Durum Frenli Çarpışma Uyarı istemi uzun süredir yasal gerekliliklerin üzerinde çalışıyor. Daha önce Volvo Trucks’ın, yola çıkan bir çocuğa çarpmamak için otomatik olarak durduğunu gösteren görüntüler medyaya yansımıştı. Volvo Trucks, 2023 için yayaları ve bisikletlileri de algılayacak, uyaracak ve frenleyecek şekilde güncellenen yeni mevzuatı çok daha önceden karşılıyor.

GÜVENLİK TAM

Volvo Trucks’ta sunulan Akıllı Hız Asistanı yol işaretlerini tanıyor ve hız aşılınca uyarıda bulunuyor, Yan Çarpışma Önleyici Sistem kamyon dönüş yaparken kör noktalarda kalan cisimleri algılıyor. Kapı Açma Uyarısı ise Volvo Trucks’ın sektöre kazandırdığı bir teknoloji. İniş esnasında kapı açılacakken bisikletli, yaya gibi zarar görecek birileri varsa uyarıyor.

Editör: Mutlu Doğan