11-26 Şubat 2023 tarihleri arasında Polonya’daki ev sahibi şirketler Logitrans, Hilaltrans, Barsan ve Interabra(Devnak) lojistik firmalarında gerçekleştirilen kısa süreli staj ve işbaşı öğrenme hareketliliği faaliyetine, proje konsorsiyumunda yer alan 3 mesleki ve teknik anadolu lisesinden 7 öğrenci, 4 bölüm öğretmeni (Ahmet Zengin, Zafer Bozkurt, Halil İbrahim Seyfi, Ali Acar) ve grup koordinatörü olarak görev alan Zeytinlibahçe Dış Ticaret MTAL Müdürü Serkan Taş katıldı.

Türkiye’de lojistik alanında yeni bir İlk’e imza atarak sektöre nitelikli insan kaynağı kazandırılması ana hedefi doğrultusunda Avrupa Birliği’nin Erasmus + programının desteğiyle UND tarafından başlatılan Program kapsamındaki ilk hareketlilik faaliyeti, lojistik alanında Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Polonya’ya gerçekleştirildi.

Faaliyet süresince Polonya özelinde uluslararası yük taşımacılığı ve lojistik sektörünün genel yapılanması, sektör firmalarının yapısal özellikleri ve gerçekleştirdikleri lojistik faaliyetler, sektörel dokümantasyon, sektörde faaliyet gösteren çeşitli kurumların (Polonya gümrükleri, ulaştırma bakanlığı) çalışmaları hakkında bilgi edinme ve uygulamalı saha incelemeleri gerçekleştirme imkanı bulan lojistik öğrencileri ve öğretmenleri, Polonya kültürünü de yakından tanıma fırsatı buldu.

2 haftalık lojistik staj (öğrenci) ve işbaşı öğrenme (öğretmen) faaliyetine katılan okullar Zeytinlibahçe Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bandırma Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Esenler Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından aday gösterilerek UND özel Erasmus + sınavından başarıyla geçen öğrenciler ve bölüm öğretmenleri oldu.

Polonya hareketliliği kapsamında Varşova Büyükelçiliği ziyareti de organize edilmiş olup, Büyükelçilik bünyesinde faaliyet gösteren Konsolosluk ve Eğitim Müşavirliği yetkilileri ile istişareler gerçekleştirildi.

“UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programı”nın ilk yurtdışı hareketlilik faaliyetine ev sahibi firma olarak destek veren Logitrans Logistics Poland Sp Z.o.o adına Ülke Yöneticisi Sn. Ebru Avcı ve Logitrans Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Sn. Timuçin Susar’a; Barsan Global Logistics Polska Sp.Zo.o. adına Yönetici Müdür Sn. Sertaç Sert’e; Hilal Trans Sp. z o.o. adına CEO Sn. Emin Karakoç’a ve Interabra Logistics Sp. z o.o. adına Direktör Yardımcısı Sn. Grzegorz Mazurkiewicz’e sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.

Önümüzdeki aylarda, UND tarafından belirlenecek çeşitli ülkelerdeki ev sahibi firmalarda gerçekleştirilecek lojistik staj ve işbaşı öğrenme hareketliliği faaliyetlerine, Konsorsiyum üyesi olan diğer mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin katılımları sağlanacaktır.