IRU, Ukrayna ve komşu ülkeler arasındaki sınırları geçen kamyonlar için yeni bir interaktif harita başlattı . Harita, her sınır geçişi için izin verilen kamyon tipini, günlük kamyon sayısı bakımından ilgili kapasiteyi ve varsa gümrük iletişim bilgilerini gösterir.

Harita ayrıca sınırın her iki tarafındaki ana erişim yollarını da gösterir. İhracatın Ukrayna'dan AB'ye taşınmasını kolaylaştırmak için AB'nin “Ukrayna için Dayanışma Şeritleri” girişimi kapsamında, E-rotalar (uluslararası Avrupa rota numaraları) ve birçok durumda M-rotalar (ulusal rota numaraları), bağlantılı sınır geçişleri olmalıdır. en az iki şerit.

Ukrayna'daki savaş, AB ile Ukrayna arasındaki birçok geleneksel mal karayolu taşıma rotasını ve sınır prosedürlerini değiştirdi. IRU'nun Ukrayna'daki savaşla ilgili devam eden odak noktası üç ana alanı kapsıyor: otobüs, otobüs ve kamyonla insani yardım sağlanması, savaşta veya sınır geçişlerinde yakalanan sürücülerin desteklenmesi ve hayati malların her iki yönde hareket etmesini sağlamak.