DIŞYÖNDER ve İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından 18 Ekim’de gerçekleştirilecek  “Dış Ticaret Zirvesi” öncesi, zirvenin amacı ve hedefleri hakkında bilgilerin verildiği bir basın toplantısı yapıldı. STK- Üniversite iş birliğinde düzenlenecek ilk zirve özelliğini taşıyan etkinliğin tanıtım toplantısına; DIŞYÖNDER Başkanı Dr.Hakan Çınar, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadime Üney Yüksektepe, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu ve Öğretim Üyesi Ayşegül Ketenci katıldı. 

Hakan Çınar, ticaretin tüm aktörlerini bir araya getirerek, buradan elde eden çıktılarla ticaretin sürdürülebilir büyümesini sağlamayı ve ticaretin önündemi bariyerleri kaldırmayı amaçladıklarını söyledi. “Dış ticareti ilgilendiren tüm konuları konuşacağız. “Kral çıplak” denilmesi gerekiyorsa bunu diyeceğiz. Amacımız kamuya destek olmak ve tüm konuları konuşmak” diyen Çınar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplam GSMH’nın yarısını dış ticaretin oluşturduğunu, bu nedenle burada sağlanacak sürdürülebilir gelişimin çok önemli olduğunu kaydetti. İhracatı artırmak ve sürdürülebilir kılmak için ithalatı da konuşmak gerektiğini belirten Çınar, ihracatın desteklenmesi için ithalatın ucuzlatılması gerektiğini söyledi. 

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu ise, “Gerek gelecek nesillerin iyi birer dış ticaretçi olmasına fayda sağlaması, gerekse masanın tüm paydaşlarının aynı anda konuları tartışabilmesi için uygun bir platform sunması adına bu zirveyi çok önemsiyoruz. Özellikle konunun tüm taraflarının bir arada olacağı zirve, ülkemiz dış ticaretine eminim büyük katkıda bulunacaktır.” dedi. 

GENİŞ KATILIMLI, FARKLI OTURUMLAR YAPILACAK

Verilen bilgiye göre, zirvede Ticaret Bakanlığı Bakan yardımcılarının yanı sıra İhracat Genel Müdürü, Eximbank üst yönetimi, TİM Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Sekreteri gibi konuşmacıların yanı sıra, başarı hikayelerini anlatmak üzere pek çok kamu ve özel sektör üst düzey yöneticisi de zirvedeki yerini alacak. Ülkenin en yüksek ihracatını yapan firmalar ile birlikte, en sürdürülebilir, çevreci, inovatif, dijital ve girişimcisi seçilen firmalara da ödül verilecek olan etkinlikle, Türkiye’nin dış ticarette 9 aylık karnesi değerlendirilirken, dış ticarete makro bir bakış açısı da getirilmiş olacak. 

Zirvede; Küresel Ticaret ve Dünya, Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Dış Ticarette Yüksek Topuklar, İhracata Yön Verenler başlıkları altında oturumlar gerçekleştirilecek.

İHRACATIN ÖNCÜLERİ ÖDÜLLENDİRİLECEK

Zirve sonrasında yapılacak ödül töreni ile ihracatın öncü firmalarına ödüller verilecek.