Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği lojistik sektörünü masaya yatırdı

Coğrafi konumu nedeniyle önemli ulaşım ağlarının merkezinde yer alan Türkiye'nin, gereken yatırım ve düzenlemelerin yapılması durumunda lojistik sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girebileceği belirtildi. Lojistik sektörü uzmanları, "Türkiye, dünyanın lojistik üslerinden biri olabilir. Dünyada ilk 10 ülke arasına girebiliriz" mesajı verdiler.

Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) tarafından organize edilen "Ekonomi Masası" etkinliğinde lojistik sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. ESA Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erdi Altıntaş ve şirket ortağı Yaşarcan Koyuncu toplantıda "Değişen Dünya Lojistiğinde Türkiye ve Bursa'nın Fırsatları" konulu bir sunum gerçekleştirdiler.

BEGD Başkanı Yavuz, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de lojistik sektörünün öneminin gün geçtikçe arttığını ifade ederek, "Pandemi döneminde değişen iş yapış şekilleri bizlere ulaşımın ve lojistik sektörünün önemini bir kez daha hatırlattı. Lojistik şirketlerinin de gelişen teknolojiye bağlı olarak iş yapış şekillerinde revizelere gittikleri biliniyor. Bugün bazen sınır kapılarında oluşan uzun tır kuyruklarını ve sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdik. Sektörün sorunlarını birinci ağızdan dinledik. Her sektörden firma temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlara yakın mercek tutmaya özen gösteriyoruz" dedi.

ESA Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erdi Altıntaş, lojistiğin basit anlatımla "Bir eşyanın bir yerden başka bir yere taşınması" olarak tanımlanabileceğini kaydetti. Günlük yaşamın ve iş hayatının sürdürülebilirliği için sağlıklı bir lojistiğin şart olduğuna dikkati çeken Altıntaş, "Pandemi döneminde lojistiğin önemi daha çok anlaşıldı" dedi.  Altıntaş, ülkemizde lojistik sektörünün son yıllarda hızla geliştiğini ifade ederek, "Türkiye lokasyon olarak Avrupa, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Afrika arasında bir aktarma merkezi konumunda. Gereken yatırımlar ve düzenlemeler yapılırsa ülkemiz dünyanın lojistik üslerinden biri olabilir" diye konuştu.

KAYNAK:BURSA HAKİMİYET