Rusya-Gürcistan arasındaki Vladikafkas sınır kapısı Türk araçları için adeta bir set oldu ve tek aracın dahi geçilmesine izin verilmiyor. Günlük 400 araç kapasitesine sahip kapıdan Rus, Ermeni ve Gürcü araçları geçerken Türk araçları ise sıralarda kuyrukta bekletiliyor.

Ekotürk kanalında yayınlanan Fatih Şener’in yönettiği Lojistik Dünyası programına katılan Medetoğulları Uluslararası Nakliyat Sürücüsü Yavuz Tekbaş, 6 gündür kapıda beklediğini belirterek Türk yetkililerinden yardım istedi. Tekbaş, “8 gündür sıra bekliyorum. 400 kapasite var, diğer araçlar beklemeden geçerken bizi burada bekletiyorlar. Tamam onlar 300 geçsin ama bize de 100 adetlik geçiş verilsin. 6 gündür kontak kapattım bekliyorum. Bu ülke ekonomisine vurulmuş bir darbedir. Bu ekonomik darbeyi ülkemizin yetkilileri sorması lazım. Benim aracımda 200 bin euroluk yük var. Bu ürünleri teslim edemiyorum’ dedi.

Fatih Şener da Türkmenistan sınırındaki sorunlar nedeniyle Türk araçlarının Rusya hattından gitmek istediğini ve bu nedenle kuyruklar oluştuğunu söyledi. Azerbaycan’daki yüksek ücretler nedeniyle bu ülkenin yeterince kullanılamadığını aktaran Şener, Azerbaycan’dan yüksek fiyatları indirmesini istedi. Şener bu sayede daha fazla aracın burayı kullanacağını ve Azerbaycan ekonomisinin de bundan karlı çıkacağını aktardı.