Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin yeniden tesis edilmesi ve ihracat hacminin hızla artırılması amacıyla 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Suudi Arabistan Riyad’da gerçekleştirilecek Türk İhraç Ürünleri Fuarı için Türk ihracatçıları hazırlıklara başladı. Sınırlı bir süre için başvuruların alınmaya devam edileceği fuara 10 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. 

Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği tarafından Ticaret Bakanlığı talimatına istinaden 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Riyad Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezinde yaklaşık 7 bin m2’lik alanda gerçekleştirilecek. Fuar, endüstriyel ürünler, ambalaj, ev yaşam, mobilya, gıda, tarım, kozmetik, temizlik, ilaç, medikal, tekstil, moda, yapı malzemeleri ve hizmet sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların katılımına açık olarak düzenleniyor. Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu ve Riyad Ticaret Odası tarafından desteklenen fuara yaklaşık 10 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Suudi Arabistan tarafından 2020 yılından itibaren ülkemiz ihraç ürünlerine uygulanan çeşitli kısıtlamaların kaldırılmasıyla ihracatımızın eski boyutlarına ulaşması hedefleniyor. 

Adil Pelister: “Fuar katılımcılarına en yüksek oranda devlet desteği sağlanacak”

Fuarın iki ülke arasındaki ihracat potansiyelini artıracak çok önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Adil Pelister, “Türkiye, 2019 yılında Suudi Arabistan'ın toplam ithalatından yüzde 2,2’lik pay alarak 11’inci büyük tedarikçisi oldu. Ancak daha sonra Türk ürünlerine uygulanan kısıtlamalar dolayısıyla Suudi Arabistan ile ülke ihracatımız oldukça geriledi. İki ülke arasında yapılan girişimler sonucunda ilişkiler yeniden normalleşmeye başladı. Bu kapsamda ticari ilişkilerimizi de artırmak adına 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Riyad Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezinde çok önemli bir fuar düzenliyoruz. Yaklaşık 7 bin m2’lik alanda 130’dan fazla Türk katılımcı firmamızın yer almasını beklediğimiz Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı, tüm sektörlerde faaliyet gösteren firma katılımcılarına açık olarak düzenleniyor. Fuarın özellikle Türkiye'nin 2023 yılı itibariyle ihracatının büyük oranda artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Fuara katılım sağlayacak olan firmalarımıza, firma bazında yapılacak çalışmalar ile ikili iş görüşmeleri hizmeti de sağlanacak. Bu kapsamda ihracatçı firmalarımız ürün gruplarına uygun satın almacılar ile standlarında birebir görüşme yapma imkanı elde edecekler. Ticaret Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’ın hedef ülkeler listesine dahil edilmesi ile en yüksek oranda devlet desteği sağlanacak ve nakliye dahil katılım bedelinin yaklaşık yüzde 80’i destek kapsamında geri alınabilecek. Türk ihracatçı firmalarımızın halen devam eden katılım fırsatını kaçırmadan başvurularını yapmalarını bekliyoruz” dedi