Yeni dönüşümü havayolu ekseninde değerlendiren Turhan Özen, “Havayolu uluslarası ticaretin yüzde birinden daha az büyüklük ifade ediyor. Diğer modlarla kıyaslandığında çok küçük. Değer olarak bakıldığında havayolu 19 trilyon dolarlık global ticaretin yüzde 35’ine hitap ediyor. Bu rakamın e-ticaretteki gelişmeye bağlı olarak yüzde 45’lere yükseleceğini tahmin ediyoruz”dedi.

Türkiye ihracatının sadece yüzde 8’inin havayoluyla yapıldığını aktaran Özen, “Türkiye’nin ihracatının büyük bölümü AB’ye yapıldığı için durum böyle. Karayoluyla AB’ye rahat ihracat yapıldığını düşünürsek Belçika gibi bazı ülkelerde değer bazında oranın yüzde 35’lere  çıkması ticaret ürünlerindeki değişimi gösteriyor” dedi.

Pandeminin ilk döneminde havayolu taşımacılığının çok zorlandığını bunun sebebinin de kargo taşımalarının yolcu taşıma uçaklarıyla yapılması olduğunu söyleyen Özen, şunları söyledi:
“Bugün itibarıyla Turkish Cargo’nun pazar payı yüzde 61. 2013-2021 yılları arasında payımız yüzde 61’den yüzde 68’e yükseldi. Bizim motivasyonumuz Pazar payımızı artırmak değil. Yüzde 75 Pazar payı alma hedefinde değiliz. Bunun yerine biz Türkiye hava kargo pazarının iki katına çıkmasını tercih ediyoruz. Milli havayolu olmanın getirdiği hizmet ve servis bilinci hava kargo sektöründe hizmet kalitesinin artırılmasını amaçlıyoruz.”