Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren EU 2019/2144 sayılı yönetmelikle birlikte,  hem üretimini gerçekleştirilen ağır ticari araçlarda hem de binek araçları etkileyecek birçok Genel Güvenlik Regülasyonları devreye girdi.

Genel Güvenlik Regülasyonları (GSR-General Safety Regulation) kapsamında yürürlüğe girmesiyle araçlardaki Aktif ve Pasif Güvenlik Sistemleri’nin arttırılması hedefleniyor. Devreye girecek Güvenlik Regülasyonları’nın başlıcaları;  Akıllı Hız Yardımı, Kaza veri Kaydedici, Lastik Basınç İzleme Sistemi, Alkol Algılama Sistemi, Siber Saldırılara Karşı Koruma Sistemi’dir.

TREDER Teknik Komite Başkan Yardımcısı Tanver Talas, GSR kapsamındaki yönetmeliklerin ayrıntılarını TREDER Haber Dergisi’ne açıkladı. Yayımlanan yönetmeliğe göre, her bir regülasyonun devreye alınma tarihinin 3 faz altında belirlendiğini aktaran Talas, günümüzde üretimini gerçekleştirdiğimiz O4 kategori yarı römork araçlarda opsiyon olarak da kullanılan ve en yakın tarihte yeni tip onayı alacak araçlarda kullanılması zorunlu hale gelecek ve üreticileri etkileyecek olan regülasyonun R141- Lastik Basınç İzleme Sistemi olduğunu söyledi.

Bu regülasyonun günlük hayatımızda kullandığımız M1 kategori binek araçlar ile M2 ve M3 kategori minibüs ve otobüslerde devrede olup kullanılmaktayken, yarı römork üreticileri mevcutta opsiyon olarak da bu sistemi müşterilerine sunmakta fakat 6 Temmuz 2022 tarihi itibariyle yeni tip onayı alacak araçlarda Lastik Basınç İzleme Sistemi’nin opsiyon olmaktan çıkıp zorunlu olacağı bilgisini veren Talas, 7 Temmuz 2024 tarihi sonrasında tüm araçlarda sistemin bulunması zorunlu olacağını belirtti.

Tanver Talas, sistemin çalışma şeklini şöyle açıkladı:

“Bu sistem; sürüş hızı 30 km/h üzerine çıktığında aktifleşecek ve treyler üzerindeki mevcut lastik basıncında yüzde 20 ve daha fazla bir azalma meydana geldiğinde çekici ekranında ikaz işareti yanarak sürücüye uyarı verilecek. Treyler özelinde örnek verecek olursak; 8.5 bara sahip bir treyler lastiğinde basınç 6.8 bara düştüğünde lastik basınç ikazı devreye girecektir.”

Bu sayede; katar ile birlikte 40 tona ulaşan kombine taşımacılıkta treylerde lastik patlaması / basınç azalması meydana geldiğinde çekici ekranında uyarı verilerek güvenli sürüş hedeflendiğini açıklayan Talas, muhtemel kazaların önlenmesi amaçlandığını sözlerine ekledi.