Fuardaki tek üreticiye yoğun ilgi var
Petroleum İstanbul fuarında 16 -18 Mart 2023 tarihlerinde karşılıklı çift stantta 2 aracını sergileyen OKT Trailer, fuardaki tek üretici olarak yoğun ilgi görüyor. Avrupa’da satış ağını genişleterek treyler sektöründeki deneyim ve uzmanlığı ile 78 pazara ulaşan OKT Trailer; Uçak İkmal Tankeri, Akaryakıt Tankeri, Kimyasal Tanker, LPG Tanker, Bitüm Tanker gibi farklı ürün gamında, üretim teknolojileri ile mevzuatlara ve hizmet edeceği coğrafi bölge iklim ve yol koşullarına göre karbon, paslanmaz çelik ve alaşımlı alüminyum malzemelerden üretilen, tasarım hesaplamalarına uygun kalınlıklarda, farklı geometrik kesitlerde, geniş hacim aralığında,  üstten ve alttan dolum yapılabilen, tek veya çok bölmede malzeme taşımaya uygun tanker seçenekleri sunuyor.

“Yüksek talep sebebiyle yılı neredeyse kapattık”
OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, yerel pazar tarafında bugüne kadar tank-silobas pazarınnın yatay seyrettiğini ancak afetlerin ardından yeniden inşaat süreciyle bu segmentin artmasını beklediklerini söyledi. Akaryakıt ve gıda tankeri bölümünde ise pandemiden bu yana yüksek bir pazarın olduğunu kaydeden Maraş, bunda ötelenmiş yatırımların ve enflasyonun büyük etkisi olduğunu söyledi. Rusya-Ukrayna savaşı gibi birçok gelişmenin pazara yansımasının pozitif yönde olduğunu açıklayan Maraş, alınan siparişlerle bu yılı neredeyse kapatmış halde olduklarını söyledi.

“Pazarda çok enteresan gelişmelere şahit oluyoruz”
Treyler sektörünün altın çağını yaşadığını ifade eden Hakan Maraş, ikinci el araçların dahi Ukrayna’da satıldığına şahit olduğunu söyledi. Tedarik kriziyle birlikte ürün bulmadaki sıkıntılar pazarda çok enteresan gelişmeleri beraberinde getirdiğine işaret etti. Avrupa’da ağır sanayi ve yüksek maliyetlerden kaçış olduğunu belirten Maraş, Türkiye’nin üretim anlamıyla avantajlı olduğunu söyledi. Düne kadar birli, beşli taleplerin yerini ellili adetler aldığını kaydeden Maraş, bu dönemde karlılığı yüksek ve niş ürünlere yöneldiklerini anlattı. Treylerde ihtisaslaşmaya gidildiğine dikkat çeken Maraş, pazardaki yüksek talebin bunu üreticilere yönlendirdiğini söyledi. Maraş, Türkiye'nin Akdeniz havzasında üretim üssü olma iddiasının güçlendiğini vurguladı.