Ağır Vasıta ve Treyler Zirvesi kapsamında yapılan panellerin 2’incisine Saf Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, Nevpa Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sayar,  Krone Homologasyon Uzmanı Heinz Fust ve TREDER Başkan Yardımcısı Krone Ticari Araçlar A.Ş. Genel Müdürü Kartal Erköy katıldı. 

Saf Holland Türkiye Genel Müdürü Bilal Azizoğlu, e-mobilite’nin amacı, faydaları hakkında bilgiler verirken Saf Holland’ın ürünleri ve hizmetlerini anlatarak elektrikli aks SAF TRAK/r ürünlerinin detaylarını paylaştı. Azizoğlu, “Silobaslarda, kayar tabanlı treylerlerde, frigorifik araçlarda kullanabilirsiniz. Öncelikli hedefimiz soğutuculu araçlardır. Dişli ünitesi ve jeneratör olmak üzere 2 parçası var. Bir harekette 14 birim elektrik üretiyor ve depoluyor” dedi. 

Azizoğlu, BRF ile ilk elektrikli aksı Türkiye’de yola çıkaracaklarının da bilgisini verdi.  

Nevpa Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sayar, da yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Ar-Ge merkezimizle Avrupa standartlarında ürünler üretebiliyoruz. Şu anda treyler üzerine odaklandık. Nevşehir fabrikamızda da frigorifik araçlara yönelik ürünler geliştiriyoruz.

Yurtdışında yerler açmaya başladık. Dubai’de yeni bir merkez açtık. 3 ay önce İngiliz bir firmayla orada satış deposu ve ofis açtık. Hedefimiz hem Türkiye’de hem Avrupa’da kendimizi geliştirmek.”

Krone Homologasyon Uzmanı Heinz Fust, Treyler Karbondioksit Sertifikası (VECTO) hakkında bilgiler verdi.  “Yeni bir Avrupa düzenlemesi var (2022/1362). Treylerde karbondioksit salımı olmuyor ama bu düzenleme ile karbondioksit salımının etki ettiği treylerler bu kapsam içinde bulunuyor. Tüm ağır vasıta araçları bu kapsama giriyor. 

Ne zaman karbondioksit belgesini almalıyız? Zorunlu olarak 2024 Ocak ayından itibaren bunu almak zorundayız. Kayıtlarda tüm korbondioksit bilgileri yer almak zorunda. Bu hesaplama VECTO kullanılarak yapılacak. Tüm imalat sistemini, iç süreçleri hesaplamaya dahil etmemiz gerekiyor. araçla ilgili dokümantasyonları ve düzenlemeleri de dahil etmeliyiz. Aynı zamanda onaylanan otoriteyi denetlemek gerekiyor.”

Krone Ticari Araçlar A.Ş. Genel Müdürü Kartal Erköy, “Treyler artık kendi başlarına gitmeye başlıyor” diyerek sektörde büyük bir dönüşüm yaşandığına dikkat çekerek şunları aktardı: 

“Krone olarak sıfırdan da öte logosuyla yola çıktık. Treyler sadece yük taşıyan bir araç değil, yükümüzü takip edebileceğimiz araç sistemlerden bahsediyoruz. Dijitalleşmeye doğru önümüzde geniş ufuklar var. Konvansiyonel yan sanayiden değil bambaşka yan kollardan konuşabiliriz. 

Diğer bir konu da otomasyon. Operasyonlarını nasıl insan bağımsız, otonom olarak nasıl yapabiliriz bunları konuşuyoruz.  araç ürünü otomatik olarak nasıl alır, nasıl yükleme yapar onu konuşuyoruz.”