TREDER tedarikçi ziyaretlerini ara vermeden sürdürüyor. Manisa’nın önde gelen firmalarından Magmawel’e yapılan ziyarette fabrika sahası gezilirken, üretilen ürünler ve son teknolojiler hakkında bilgiler alındı.

Magmaweld KTM Teknik Satış ve Pazarlama Müdürü Melike Cavcar, firmalarının tarihçesinden bahsederek şu bilgileri verdi: “1957 yılında İstanbul’da bir İsviçre şirketi olan Oerlikon Bührle AG’den aldığı lisans ile 1959 yılında Türkiye’de ilk kaynak elektrodu üretildi. Türkiye’de sanayinin gelişimi ile beraber kaynak tüketim malzemeleri ihtiyacını yerli üretimle karşılamak üzere MIG-MAG ve TIG Telleri, Özlü Kaynak Telleri, Tozaltı Tozları ve Telleri de üretime katıldı. 1971 yılında Kaynak Makineleri üretimine, 1998 yılında ise Panasonic ile stratejik bir işbirliği yaparak, otomasyon alanında Robotik Sistemler kurmaya başlandı. 2014 yılında Endüsti 4.0 kavramının kaynak alanında da yaygınlaşması hedeflenerek, kaynak makineleri başta olmak üzere, sahadan veri toplayarak, verimli ve kaliteli çalışmayı takip etmek üzere magNET veri toplama sistemi geliştirildi. 2017 yılında elektrod ve özlü tel üretimi yapmak üzere Rusya’da, yurtdışındaki ilk fabrikanın temeli atıldı. 2018 yılında Hollanda’da ofis ve depo, 2019 yılında Fransa’da ofis ve showroom açıldı. 2022 yılında Rusya ve Portekiz fabrikası üretime başladı.”

Hedef 3 kıtada liderlik

Türkiye’deki lider pozisyonunu pekiştirmek  ve global bir marka kimliği için 1996 yılında üretim, Ar-Ge ve lojistik faaliyetlerini Manisa’ya taşıdıklarını aktaran Cavcar, Türkiye’nin konumunu kullanarak üç kıtada lider bir marka olmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ürünleriyle yapılan kaynaklarda hiçbir şekilde kaynakçının işinin aksamamasını sağlamak, iş verimini yükseltmek, ürün ve hizmetlerini zamanında ve doğru fiyatla dağıtım kanalına ve son kullanıcıya ulaştırmayı misyon edindiklerini aktaran Cavcar, “1957’den beri kaynakçının güven kaynağı olmayı başardık” şeklinde konuştu.

4 bin farklı ürün

Sadece Kaynak Tüketim Malzemelerinde dahi yaklaşık 4 bin farklı üretim kalemine sahip olduklarını aktaran Melike Cavcar, firma bünyesindeki mühendisleri ile ürün geliştirdiklerini ve %100 yerli ürün ürettiklerini vurguladı. Eğitim faaliyetlerinden de bahseden Cavcar, “1961 yılında kaynak eğitimlerine ilk başlayan firmayız. Halen eğitim verdiğimiz gibi, eğitim veren kuruluşlara da destek vermeye devam ediyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 60 bin kişiye eğitim verdiğimizi düşünüyoruz.”

Kaynağın çok fazla sektörde kullanıldığınının altını çizen Cavcar, otomotivden inşaata, boru sanayinden gemi inşaya kadar pekçok alanda Türkiye’nin önemli projelerinde yer aldıklarını örneklerle anlattı.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, “Türkiye’nin üretim  gücünü gösteren çok önemli bir firmayı ziyaret ettik. Magmaweld, Türkiye’de alanında ilkleri başarmış halen ürün geliştiren önemli hedefleri olan bir firma. Treyler sektörünün de önemli hedefleri var. Bu iki hedef birbirini destekliyor. Bu anlamda aramızdaki işbirliğiyle her iki taraf hedeflerine daha kolay ve güçlü bir şekilde ulaşacaktır.” şeklinde konuştu.

TREDER Başkanı Yalçın Şentürk ziyaret kapsamında Magmaweld Pazar Araştırma ve İletişim Uzmanı Nida Tütüncü’ye plaket verdi. Magmaweld, TEMA Vakfı ile yaptığı işbirliği çerçevesinde TREDER üyeleri için ağaç bağışında bulundu.