Transbatur Logistics’in adı geçtiğimiz yıl yaptığı yatırımlarla öne çıktı. Ancak Transbatur 2023 yılını bir milat olarak değerlendiriyor. Firma Sahibi Mehmet Dilmen’in taşımacılıktan lojistiğin her alanında hizmet veren kurumsal bir markaya dönüşme kararı ile önemli gelişmeler arka arkaya yaşandı. Transbatur Logistic’in genel müdürlük pozisyonuna sektörün deneyimli ismi Tahir Kapıcıoğlu’nu getirildi. Profesyonel bir yönetime geçilerek sürdürebilir, güçlü bir marka olma yolunda adımlar atılmaya devam ediyor. Kapıcıoğlu, Transbatur’da kurumsal bir kültür oluşturduklarını belirterek bu sürecin detaylarını paylaştı.

TRANSBATUR GÜÇLENEREK GELİYOR

Tahir Kapıcıoğlu, 2023 yılında önemli başarılara imza attıklarını ancak bu yılı çok daha değerli kılan gelişmenin şirket stratejisinin yeniden oluşturulması olduğunu söyledi. 2023’te Transbatur’un geleceğini şekillendirecek, sürdürülebilir, kurumsallaşmış ve güçlü bir yapı oluşturma adına önemli kararlarlar aldıklarını kaydeden Kapıcıoğlu, “Önümüzdeki dönemde bunun etkileri net olarak görülecek. Lojistiğin her alanında müşterisiyle direkt olarak çalışan ve onların her türlü talebine en iyi çözümü sunan bir marka göreceksiniz” dedi.

TÜM LOJİSTİK HİZMETLER TEK ÇATI ALTINDA VERİLECEK

Şirket içi düzeni eski mantıktan tamamen çıkarıp profesyonel bir yönetime geçtiklerinin altını çizen Kapıcıoğlu, “Müşterilerimizle olan ilişkilerimizi geliştiriyoruz. İş ortağı olarak onların ihtiyaçlarına ve taleplerine çözüm üreten, buna göre yatırım yapan bir marka konumuna geliyoruz. Acenteler üzerinden taşımalar yerine, direkt müşteriyle iş birliği yapacağız. Kontrat lojistiği kapsamında tam bir hizmet sağlayıcı olacağız. Şu anda 7 önemli müşteriyle iş birliği yaptık. Bugüne kadar uluslararası karayolu taşımalarında müşterilerine üstün hizmet veren bir firma olarak tanınıyorduk. Artık her türlü hizmeti tek çatı altında en üst kalitede sunan bir lojistik işletme oluyoruz” diyerek yaşanan sürecin detaylarını paylaştı.  

TÜM YATIRIMLARIN HEDEFİNDE KALİTELİ HİZMET VAR

Bunun için de yatırımlarını sürdüreceklerini anlatan Kapıcıoğlu, insan kaynağına yaptıkları yatırımla 100 beyaz yakalı çalışana ulaştıklarını, ofislerini genişlettiklerini, filo yatırımı, depo ve antrepo yatırımına ek olarak teknolojiye de yatırım yaptıklarını anlattı.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN DEPOLAR

Kapıcıoğlu, 2024 yılında depo ve antrepolarının devreye gireceğini, Çatalca’da 8 bin metrekarelik serbest depo ve 12.500 metrekarelik antrepoyu da devreye alacaklarını aktardı. Kapıcıoğlu, bu tesislerin güneş enerjisi panelleriyle çalışacağını, kendi enerjisini üreteceğini anlattı. Çevreye büyük önem verdiklerini yaptıkları yatırımlarda öncelikli hedeflerinin çevrenin korunması olduğunu aktardı.

SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Filosuna 2 adet elektrikli çekici katan firma, bu araçları operasyonlarında kullanmaya başlayarak sektöre öncülük ediyor.  Kapıcıoğlu, “Bu araçlarımız yurtiçinde hizmet verdiğimiz müşterimizin deposunda çalışıyor. Bu tür çevreci projelerimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek. İhtiyaçlar doğrultusunda elektrikli araç sayısını artıracağız. Mesafeler doğrultusunda uygun araçlar filoya eklenecek. Filomuza eklediğimiz treylerlerin tamamı intermodal taşımalara uygun. Intermodal taşımalardaki ağırlığımızı da artıracağız” dedi.

2023 HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

“Durmak bizi geriye götürür, o yüzden her sene büyüye bildiğimiz kadar büyüyeceğiz” diyen Kapıcıoğlu, 2023 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak Transbatur’un 2023 performansını anlattı: “2022 yılı sektör açısından oldukça iyi geçmişti. Pandeminin ardından ticarette artışlar olmuş, artan taşıma sayıları ile sektör firmaları oldukça iyi bir dönem geçirmişti. Ancak 2023 yılı küresel ticaretteki daralma, Avrupa’daki resesyon nedeniyle durağan geçti. Ancak bizim için hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu.”

2024 YILINDA DA BÜYÜYECEĞİZ

Kapıcıoğlu, 2023 yılında yaptıkları filo yatırımı ile 200 adetlik bir filoya ulaştıklarını ve araç yaş ortalamasının 2 olduğunu söyledi. Bu araçların 150 tanesinin ısı kontrollü taşımacılıkta kullanıldığını, 50 adedi ile de tenteli taşıma hizmeti verdiklerini belirten Kapıcıoğlu, “2024 yılı sektör için yine durağan bir yıl olacak ve herkes mevcudu korumaya çalışacak. Ama biz yine büyüme hedefi koyduk. Bu yatırımları bunun için yaptık ve tedbirleri de aldık. 2024 yılında bir sıkıntı yaşamadan büyüyerek, yatırımlara devam ederek bir sonraki yıla geçeceğiz” açıklamasında bulundu.