banner201

Treyler sektörü istediğini aldı, KDV yüzde 1'e indi

2018’in son çeyreğinde uygulanan KDV indiriminden yararlanamayan treyler sektörüne ikinci KDV indirimi uygulaması ile müjdeli haber geldi. Artık her türlü yeni; yarı römork, römork, semi treyler, özel römorklar ile ikinci el römorklar satışlarında yüzde 1 KDV uygulanacak.

banner179
Treyler sektörü istediğini aldı, KDV yüzde 1'e indi
banner95

1 Kasım-31 Aralık tarihide yapılan KDV ve ÖTV indirimi 3 ay uzatıldı. İlk indirimde yer almayan treyler sektörü de artık uygulamaya dahil edildi. 2018 yılında iç pazarda satışları büyük oranda düşen treyler sektörü ihracatla ayakta kalmaya çalışmıştı. Sektörün çatı örgütü TREDER ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a mektup yazarak uygulamaya sektörün de dahil edilmesini istemişti. Çekici ve treylerin birbirinden ayrı tutulamayacağının altının çizildiği mektupta sektörün ülke ekonomisine, istihdamına ve ihracatına verdiği desteğin altı çizilmişti.  

Treyler üreticileri KDV indirimi desteğinin sektörde olumlu bir hava yaratarak, bu havanın satışlara yarayacağı görüşünde birleşiyorlar. KDV indiriminin dikkatleri bu sektörü çekeceği belirtiliyor. Bu destek aynı zamanda ticari araçlara özelliklere çekçilere verilen desteğe de anlam kazandırması bakımından önemli.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 16:30

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178