banner201

Ticari araçlarda dizel ve benzini tamamen kaldırıyor

Koreli otomotiv grubu Hyundai Motor, 2028 yılına kadar yalnızca hidrojen yakıt hücreli veya pilli elektrikli ticari araçlar üretmeyi planlıyor ve bu da onu en kirletici araç segmentinin bıraktığı karbon ayak izini ele alan ilk üretici yapıyor.

banner179
Ticari araçlarda dizel ve benzini tamamen kaldırıyor
banner95

The Straitstimes’tan Christopher Tan imzalı habere göre; Kore'nin en büyük araç üreticisi, akülü elektrikli arabaları piyasaya sürmeye devam ederken bile, önümüzdeki on yılda bir dizi hidrojen yakıt hücreli araç piyasaya sürmeyi planlıyor.

Geçen yıl, dünyanın ilk ağır hizmet yakıt hücreli kamyonu olan Xcient'i piyasaya sürdü. Şu anda 2023'te piyasaya sürülmek üzere Xcient'e dayalı bir traktör geliştiriyor.

Önde gelen enerji, ulaştırma, sanayi ve yatırım şirketlerinin küresel CEO liderliğindeki bir girişimi olan Hidrojen Konseyi'ne göre, hidrojen enerjisi 2050 yılına kadar küresel enerji talebinin yüzde 18'ini oluşturacak ve pazar büyüklüğü 2,5 trilyon ABD Doları (3,36 trilyon ABD Doları) olacak. ).

Hidrojen kullanımının, karbon dioksit (CO2) emisyonlarının yılda altı milyar tondan fazla azaltılmasına yardımcı olması ve 30 milyondan fazla yeni iş yaratması bekleniyor.

Mutlu Doğan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178