TEMSA Satış Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp’in ev sahipliğinde, 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü 2023 yılının ilk 6 ayına ilişkin gelişmeler değerlendirildi. Koralp, 2023 yılındaki yaşananları anlatarak “Adana merkezli olarak deprem felaketini derinden yaşadık. Zor bir dönemdi ve depremin yaralarını sarmaya çalıştık” dedi. Dünyadaki yüksek enflasyon, talep daralması gibi global etkenlerden de ettirdiklerini belirten Koralp, yurtiçinde yaşanan seçim süreci ve finansal gelişmelerle zorlu bir dönemden geçtiklerini vurguladı.

Türkiye’nin ticari araç pazarında AB’nin en büyükleri arasında olduğunu kaydeden Koralp, “Temsa olarak otobüs ve minibüs olarak öncülük ediyoruz. Son iki yılda büyüme performansı yakaladık. TÜİK tarafından yayınlanan ilk 5 aylık verilere göre toplam 952 satış gerçekleştirdik. Geçen yıla göre yüzde 73’lük bir büyümeyi ifade ediyor. Otobüste 8 farklı modelimiz var. Otobüs 121 adet, minibüs 375 adet, hafif ticari kamyonda ise 493 adetlik bir satış gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Canter’de yüzde 9,6 pazar paylarını 2023 yılında yüzde 17’ye çıkmayı başardıklarını aktaran Koralp, bu alanda büyümeye devam edeceklerini söyledi. Yakın zamanda elektrikli Canter’i sunmaya başlayacaklarını belirten Koralp, Fuso markasının Türkiye’yi öncelikli pazar konumunda tuttuğu için elektrikle Cante'in de Türkiye’de üretileceği bilgisini verdi.

İhracatta, 2023 yılı siparileri doldu

Benzer tablonun ihracat pazarında da yaşandığına dikkat çeken Koralp, ihracat döneminin sezon olarak Mayıs'ta başladığını ve 2023 yılını sipariş anlamında kapattıklarını belirtti.

2024 yılı için de değerlendirmede de bulunan Koralp, teslimatların 2024 yılına da kayacağını ve satış grafiğinin de devam edeceğini söyledi.