Depremde güvende kalmanın yollarını öğreten ‘Tatbikat’, 7’den 70’e herkese hitap eden eğitici bir oyun uygulaması. Tatbikat, ‘Depreme hazırlık, deprem anı ve deprem sonrası’ olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. Her aşamada deprem konusunda bilinç kazandırmayı amaçlayan farklı görevleri yerine getirerek oyun tamamlanıyor.

Gönüllü olarak geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesi

Petrolig Games Genel Müdürü Burçin Cafer, “Petrol Ofisi, depremlerin hemen ardından afet bölgesindeki arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının kesintisiz sürdürülebilmesi için bölgeye yardım için harekete geçmişti. Deprem gerçeğinin yadsınamayacağı ülkemizde, geleceğe ışık tutacak ve olası depremlerin sebep olacağı hasarların önüne geçebilecek uzun vadeli ve kalıcı çözümler üreten projelere imza atmak ve toplumda deprem bilincini oluşturmak önem kazandı. Bizler de hem Petrol Ofisi Grubu’nun bir parçası hem de bir oyun teknolojileri şirketi olarak bu konuda neler yapabileceğimiz üzerine düşünmeye başladık ve Tatbikat’ı ortaya çıkardık. Proje, tamamen arkadaşlarımızın gönüllü katılımıyla ve sosyal sorumluluk duygusuyla çok kısa bir sürede hayata geçirildi. Uygulamamızdaki bilgilerin uygunluğu ve geçerliliği konusunda danışman pedagoglar ile İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü’ndeki kıymetli öğretim üyelerine danıştık. Umuyoruz ki ülkece bir daha böylesine büyük bir felaketle karşılaşmayız. Depremlerde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet; aileleri ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu “Petrol Ofisi Grubu olarak ana iştigal alanımız ve amiral gemimiz akaryakıt dağıtımının yanında ekosistemimizdeki tüm oluşumlarımızla da felaketin üzerine hassasiyetle eğilmeye devam ediyoruz.  Sorumluluklarımızın farkındayız, tüm grup şirketlerimiz ve iştiraklerimizle kalıcı, fayda sağlayan ve uzun vadeli çözümler için çalışıyoruz. Bu çerçevede, grubumuzun oyun teknolojileri şirketi Petrolig Games’in tamamen sosyal sorumluluk bilinci ve gönüllülük esasıyla depremin peşi sıra hayata geçirdiği Tatbikat da bu adımlardan biri. Petrol Ofisi Grubu olarak tüm kılcallarımızla afete yönelik bilinçlendirme çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Tatbikat, App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebilir.