Türkiye’deki en önemli sorunlardan biri olan işsizlik sorunu yaşarken, lojistik sektörü 7 bin TL'ye varan maaşlara rağmen şoför bulamadığından yakınıyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar için alınacak olan SRC belgesi alımında 66 yaş sınırından dolayı 15 bin şoförün meslekten ayrılması bekleniyor. Taşıma sektörünün 10 bin sürücüye ihtiyacı olduğu dile getiriliyor.

Taşıma ve Antrepo Komitesi Üyesi Koç Ali Al, "Taşıma sektörü çok zor durumda. Herkes iş arıyor, biz personel anıyoruz. Taşıma sektörünün 10 bin sürücüye ihtiyacı var. Uluslararası yolu. 2021 yılında kredilerle aldığımız araçların çoğu şoförsüzlükten yatıyor. İnsanlar şoförlük yapmak istemiyor. Yük ve yolcu taşıyan araçların alması gereken SRC belgesi alımında 66 yaş sınırı da sektörü olumsuz etkilendiği belirten Al, 80 yaşında ülkeyi idare eden politikacı var” dedi.

İzmir Kamyoncular ve Kamyonetçiler Odası Müdürü Ali Topalcılar "Bir şoför kıtlığı var. Lojistik firmaları Tır şoförü bulamıyor. İnsanlar şoförlükten emekli oluyor ama yenisi yetişmiyor. İnsanlar şoförlükten "günden uzaklaşıyor" şeklinde konuştu.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık da "Piyasada bir şoför sıkıntısı var. Şoförlük çok basit bir meslek gibi gözüküyor ama hem taksi hem de lojistik sektöründe çalışmak sorumluluk gerektiriyor. Akşama kadar trafiğin içindesin ve çok dikkat etmen gerekiyor. Herkes masa başı iş istiyor" dedi.

Kaynak: Fatih Özkılınç-Heber Ekspres