Yeni nesil taşımacılık ve lojistiğe doğru hızlanan Hub2Hub konsorsiyumu, 2024'te yol denemelerine başlayacak ve İngiltere'nin büyük perakendecisi asda'nın araç geliştirmeyi stratejik ortaklar olarak göreceği, kendi kendini süren bir ağır yük çekici ünitesi oluşturacak.

12 Milyon sterlinlik girişim, Bağlı Otonom Araçlar Merkezi (CCAV) tarafından ortak endüstrisi ve devlet finansmanı için yedi alıcıdan biri olarak seçildi.

Hub2Hub, lojistik operatörleri için benzeri görülmemiş düzeyde verimlilik, güvenlik ve operasyonel maliyet tasarrufu sağlamanın yanı sıra yeni istihdam fırsatları sağlayarak ulaştırma sektöründeki özerklik potansiyelini sergileyecek. HVS liderliğindeki konsorsiyum, Fusion Processing Ltd ve asda'yı içeriyor, iki prototip araç inşa edecek İlk hidrojen-elektrik HGV prototipi, bir sürücü kabini ile donatılacak ve Fusion Processing Ltd'nin Otomatik Tahrik Sistemi CAVStar® kullanılarak otonom operasyonda yolda test edilecek. 

Proje sırasında bu araç test pistlerinde değerlendirilecek ve bu uygulamadaki CAVStar sistemi, bir kontrol merkezinde bulunan uzak bir insan sürücünün aracı çalıştırmasına izin verecek. Bu iki prototip birlikte, araçların bir merkezden merkeze rotada otonom modda çalıştırılabileceği, daha sonra aracı merkezden son varış noktasına götürmek için kontrolü ele alan uzak bir sürücü ile optimize edilmiş bir gelecekteki lojistik sistemine işaret ediyor.