Mutabakat Zaptını değerlendiren Stellantis CEO’su Carlos Tavares, CATL ile imzaladığımız LFP (Lityum Ferro Fosfat) batarya kimyasına ilişkin Mutabakat Zaptı, Avrupa’da orta sınıfta ulaşım özgürlüğünü korumaya yönelik uzun vadeli stratejimizin bir başka bileşeni. CATL, bu sektörün lideri ve ikonik araç markalarımızla birlikte yenilikçi ve erişilebilir batarya teknolojisini müşterilerimize sunarak 2038 yılına kadar net sıfır karbon hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak” dedi.

CATL Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Robin Zeng: “Stellantis ile iş birliğimizi yeni bir seviyeye taşımaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Stellantis'in otomobil üretimindeki köklü geçmişi ve CATL'ın gelişmiş batarya teknolojisi ile, ortaklığın, her iki tarafın da karbon nötr hedefinde belirleyici bir adım olacağına inanıyoruz. Küresel enerji geçişini teşvik etmek üzere ortaklarımıza daha rekabetçi ve sürdürülebilir çözümler sunmak için kendimizi adamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Hedef toplam satışlarda yüzde 50 elektrikli payı!

Bakteriler, Mercedes'e ödül getirdi Bakteriler, Mercedes'e ödül getirdi

Uzun hizmet ömrü ve yüksek termal verimliliğe sahip LFP teknolojisi, Stellantis'in B ve C segmentindeki binek otomobil, crossover ve SUV segmentinde kaliteli, dayanıklı ve uygun fiyatlı elektrikli araçlar sunmasını sağlayabilecek bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Şirket, Dare Forward 2030 stratejik planı kapsamında, Avrupa'da batarya elektrikli binek otomobil satışlarında yüzde 100 oranına ve Amerika Birleşik Devletleri'nde batarya elektrikli binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarında yüzde 50 oranına ulaşmayı hedefliyor. Sellantis, 2038 yılına kadar sıfır karbonlu bir şirket olma yolunda ilerliyor. Stellantis, elektrikli gelecek için istikrarlı, düşük karbonlu temel malzeme tedariki sağlamak amacıyla bir dizi ortaklık kuruyor.

Editör: Hasan Karakurt