Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’nun treyler üretim merkezi haline gelen Türkiye, “Ağır Vasıta, Treyler Zirvesi” ile bu iddiasını güçlendiriyor. Treyler Sanayicileri Derneği’nin (TREDER) 16 Şubat’ta The Green Park Pendik Hotel’de düzenleyeceği “Ağır Vasıta, Treyler Zirvesi” beşinci defa sektörü bir araya getiriyor. ‘Yeşil Mutabakat’ ana temasıyla düzenlenecek Zirve, treyler ve ağır vasıtaların sıfır emisyonuna olan yolculuğunu ele alıyor.

Yerel ve uluslararası profesyonellerin etkinliğinde kamu ve özel sektör kuruluşlarından üst düzey yöneticiler de yerini alıyor. Zirvenin altın sponsorları; BPW, Mercedes-Benz Türk, Saf-Holland, İntermobil, Kadesan, Matrix Logistics, Nevpa, Orsan, PPG, Prometeon gümüş sponsorları; Ada Nokta, Akset, Atik, Dyo, GOS, Hobi, Leader Boya, MTD, Neva Orman, Safa, Sanel bronz sponsorları Aspöck, BASF, DalElektirik Solar, Gümaş Jost, IMS Group, Knorr-Bremse, Mobilite, Özkoç ve Sertplas markaları oldu.

TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, Zirve ile ilgili olarak “Avrupa, 2019 yılında yayınladığı Yeşil Mutabakat ve ardından 2021 yılında yayınladığı Avrupa İklim Yasası ile emisyonlarını 2030 yılında yüzde 55 azaltma ve 2050 yılında ise sıfır sera gazı emisyonu hedeflerini açıkladı. Treylerin de içerisinde yer aldığı ağır vasıta grubunda çevresel performanslar net kurallar ortaya konularak, politikalar izleniyor. Zirve bu anlamda bize geldiğimiz yolu ve gideceğimiz yolu göstermesi açısından iyi bir konjonktürde olacak. Pandemi döneminde üretim çarklarını durdurmayan ve başta Avrupa olmak üzere, Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleri’nde ihracatını katlayan treyler sektörü, rüzgarı arkasına alması için yolunu da yeşil çizmeli” değerlendirmesinde bulundu.