Schmitz Cargobull AG Başkanı Andreas Schmitz, Schmitz Cargobull CSO’su Boris Billich, CTO’su Marnix Lannoije IAA Fuarı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Schmitz Cargobull AG Başkanı Andreas Schmitz geçen dönemde 6 bin çalışanlarıyla, 2,633 milyar Euro ciro yaptıklarını, 57 bin treyler satışı ve yüzde 26 pazar payı gerçekleştirdiklerini söyledi. Pazarda 30 bin soğutucu ünite sunduklarını ve bununla gurur duyduğunu anlatan Schmitz, “Henüz birkaç yıl önce bitirdiğimiz düşünüldüğünde, bunun çok etkileyici olduğunu düşünüyorum” dedi.

Andreas Schmitz, 2019'a kadar güzel bir büyüme olduğunu ve ardından COVID ile dik bir düşüş olduğunu, 2021 ile 2019 arasındaki toplam kayıtlarda yaklaşık 50 ila 60 bin adetlik bir azalma olduğuna dikkat çekti.

Çok karamsar bir ortamdayız

“Yani şu anda çok olumsuz, çok karamsar bir ortamdayız” diyen Schmitz, “Ekonomideki genel güvensizlik nedeniyle pek çok yatırım geri çekiliyor, ancak müşterilerimizin içinde bulunduğu baskı nedeniyle, bu da maliyetlere daha fazla odaklanma, verimliliğe daha fazla odaklanma anlamına geliyor. Ve bu bizim meydan okumamız. Ürün ve hizmetlerimizle yanıt vermeye çalıştığımız mesajımız bu. Müşterilerimiz için bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı oluyoruz.” dedi.

Rusya’dan erken çekildik ve bu şirkete darbe vurdu

Schmitz Cargobull yılın yetkili servisini seçti Schmitz Cargobull yılın yetkili servisini seçti

Almanya Vreden’in soğutucunun Avrupa ve hatta dünya çapındaki başkenti olduğunu belirten Schmitz, Avrupa'daki her iki soğutucunun biri burada üretildiğini söyledi. Son birkaç yılda yüzde 50 pazar payı elde ettiklerini söyleyen Schmitz, Rusya'dan çok erken çekildiklerini ve bunun şirketleri için çok büyük bir darbe olduğunu söyledi.

Avrupa’nın diğer pazarlarına odaklanıyoruz

Schmitz, açıklamalarına şöyle devam etti: “Rusya'da açık ara bir numaraydık. Yani bunun bizim üzerimizde büyük bir etkisi var. Bunun fabrikalarımız üzerinde büyük bir etkisi var. Yine de bu adımı attık. Sonuç olarak, Avrupa'nın diğer bölgelerindeki diğer pazarlara odaklanıyoruz. Orada, özellikle de Avrupa'nın güneybatısında, Fransa'da ve İspanya'da, Türkiye Adapazarı’nda iyi değer tekliflerimiz var. Ürün atağımızı hızlandırdığımızı göreceksiniz. Bu bölgelerdeki baskı faaliyetlerimizi de hızlandırıyoruz.”

Ütopik değil, çalışan somut çözümler sunuyoruz

Schmitz Cargobull CSO’su Boris Billich ise inovasyona devam ettiklerini ve 280 patentlerinin olduğunu söyledi. Avrupa'daki tüccar endüstrisindeki tüm patentlerin yüzde 50'sinden fazlasına başvurduklarını belirten Bilich, “Müşterilerimizin maliyetini düşürecek sistemler ya da patentler için başvuruda bulunuyoruz” dedi. IAA’daki stratejilerinden de bahseden Bilich, “Sloganımız performans sunmak. Ay'ı vaat etmiyoruz. Ütopya ya da vizyonlar ortaya koymuyoruz. Teknik açıdan, donanım olarak ve aynı zamanda hizmet olarak çalışan somut çözümler sunuyoruz. Başlık bu, IAA'da sunduğumuz slogan bu. Dijital çözümler ortada, treylerler ve hizmetler arasında yer alıyor. Çünkü yanlış anlaşılmasın, bu sadece verilerle ilgili değil. Donanımı daha akıllı hale getirmekle ilgili. Müşterilerimize işlerini daha profesyonel ve daha ekonomik bir şekilde yürütmelerini sağlayan çözümler sunmakla ilgili. Bu nedenle dijital çözümler, donanım ve yazılımı birleştiren ve çok güçlü bir şekilde büyüyen bir sektördür.Dijital çözümler, treylerler ve hizmetler arasında, tam ortada yer alır.” şeklide konuştu.

Editör: Hasan Karakurt