7. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde intermodal taşımacılık konuşuldu. DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu’nun moderatörlüğünü yaptığı panele Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay ve Nestle Turkey İthalat ve İhracat Grup Müdürü Sibel Öney katıldı. 

DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, Avrupa Türkiye arasındaki intermodal hattında Ro-Ro gemilerinin konteyner taşıması ile birlikte intermodal taşımacılığın her yıl yüzde 35 artarak büyüdüğünü söyledi. Pamukçu, "Her yıl büyüyoruz, büyümeye devam edeceğiz, filomuzu büyüteceğiz çünkü Türkiye'nin ihracatını taşıyoruz" dedi.

ONUR TALAY: 2.500 ARAÇLA YAPACAĞIMIZ İŞİ 180 ADETLİK FİLOYLA YAPIYORUZ
Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay bu seneyi 50 bin taşıma ile kapatacaklaranı belirterek, “Bu günlere gelmemizdeki en büyük faktör o denimdeki UN Ro-Ro bugünkü DFDS’in ekipmanlı almaya başlaması oldu. Bu işin gelişmesinini mihenk taşıtı DFDS’in konteyner alması oldu” dedi.

Talay, intermodal taşımacılığın yeşil bir çözüm suması nedeniyle tercih edilmesi gerektiğini ancak şu anda toplam ekipman sağlaması ve esneklik sunması nedeniyle tercih edildiğini söyledi. İntermodal sayesinde  sürdürülebilirliğin önemli olduğunu, fiyat garantisi verebilmenin de bu modeli öne çıkardığını belirten Talay, “Kazandığımız müşterilerin tamamı karayolundan gelen müşteriler. Bu taşımaları yapabilmek için 2.500 sürücünün olması gerekirdi. Biz şu anda 185 çekici ile hizmet verebiliyoruz” dedi.

Talay, “Müşterilerimize artık Intermodal taşımaları anlatmıyoruz. Herkes ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Şirketler ihaleye çıktıklarında şartnameye intermodalı  koymaya başladılar. Intermodalın payı önümüzdeki dönemde artmaya devam edecek” dedi.

Talay elektrikli çekiciye yatırım yaptıklarının bilgisini vererek, “Türkiye’deki ilk defa yüzde 100 elektrikli çekiciyi alan firma biz olduk. Volvo’dan elektrikli çekici aldık. 3 kat daha fazla yatırım maliyeti var. Destek ve teşviklerden yararlanabilirsek sayıyı artırmak istiyoruz” dedi. 

SİBEL ÖNEY: INTERMODALI ÇEVRE İÇİN TERCİH EDİYORUZ
Nestle’nin taşımalarındaki intermodalın payı hakkında bilgi veren Nestle Turkey İthalat ve İhracat Grup Müdürü Sibel Öney, “İthalatımızın yüzde 28’ini intermodal ile yapıyoruz. Ağırlıklı Fransa, Hollanda, İngiltere’den taşımalar gerçekleştiriyoruz. Son 12 ayda intermodal taşımalar sayesinde 2.400 ton karbon emisyonu tasarrufuna imza attık” dedi. 

Çevre ile ilgili önemli taahhütlerinin olduğunu söyleyen Öney, 2030 yılı hedefi olan sıfır emisyona ulaşmak için intermodal taşımaların kendilerine ciddi avantaj sağladığını aktardı. Öney, “Nasıl ihracatçılar yeşil lojistik yapan firmaları tercih ediyorsa, genç nesil de üreticileri böyle değerlendiriyor. Yeşil firmaysanız siz tercih sebebi oluyorsunuz” dedi.