Alışan Lojistik’in yüzde 75’lik hissesi uluslararası servis sağlayıcısı PSA International’e satılmış, Alışan Lojistik’in de PSA Grubu içinde faaliyet gösteren şirketlerinden PSA BDP bünyesinde yer alacağı açıklanmıştı. Temmuz ayında bu satın alma Rekabet Kurulu tarafından onaylandı. 21 Eylül’de yapılan Gama Yemeği ile müşterileri ile buluşan şirket, yeni logosu ve ismini lanse etti. 

Gala etkinliğinde basın mensuplarıyla bir araya gelen şirket yöneticileri, soruları cevaplandırdılar. Toplantıda PSA BDP Küresel İş Geliştirme Başkanı Wan Chee Foong, Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, PSA BDP Genel Müdürü Fikret Ersoy ve PSA BDP Operasyon Sorumlusu Hector J. Gonzalez yer aldı. 

ALIŞAN’I SADECE PETRO KİMYADAKİ GÜCÜ NEDENİYLE ALMADIK

Alışan Lojistik’i satın almanızı altında yatan faktörler nedir? şeklindeki soruya PSA BDP Küresel İş geliştirme Başkanı Wan Chee Foong, ”Birinci sebebi Sayın Alışan’ın (Ertuğrul) ve Sayın Damla Alışan’ın mükemmellik, kalite ve müşteri odaklı bir şirket kurmuş olmaları. Çok güçlü  değerlere sahip bir şirket. Birlikte sağladığımız lojistik hizmetinin kalitesini daha yukarılara taşıyor olacağız” diye cevap verdi. 

PSA BDP Genel Müdürü Fikret Ersoy Alışan’ı petro kimya başka olmak üzere farklı alanlardaki yetkinliği ve gücü nedeniyle tercih ettiklerini belirterek, “Alışan Lojistik 37 yıllık Türkiye’nin önde gelen tedarik zinciri yöneticisi şirketlerinden birisi. Petro kimya alanlarında uzman bir şirket ama bunların dışında Alışan’ın depoculuk gibi katma değerli hizmetler alanında da söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Alışan aynı zamanda hızlı tüketim malzemeleri ve farklı endüstri alanlarında da etkin bir şirket. PSA BDP olarak biz de dünyada petro kimya da söz sahibi bir firmayız. Alışan’ın bu alandaki gücü bizim için önemli ama diğer alanlarındaki gücü yetkinliği ve deneyimi de bu kararı almamızı sağladı” ifadelerini kullandı. 

SATIN ALMA TÜRKİYE PAZARI İÇİN Mİ YAPILDI?

Bu satın alma Türkiye pazarı için mi yapıldı, yoksa küresel hedefler var mı? sorusuna cevap veren PSA BDP Küresel İş geliştirme Başkanı Wan Chee Foong, PSA BDP ve Alışan olarak bakıldığında bu satınalmanın özünde yapılan yatırımlar ve verilen hizmetlerin geliştirilmesi olduğunu söyledi ve “Türkiye biliyorsunuz hem Avrupa hem de Orta Asya ile bağlantılı bir ülke. PSA’ın gücü burada devreye giriyor olacak” dedi. 

Chee Foong, Türkiye’de başka yatırımları olup olmayacağı şeklindeki soruya, fırsatlara bakmaya, bunları takip etmeye devam edeceklerini söyleyerek cevap verdi.

Lojistikle ilgili her türlü iyileştirmeye, tedarik zincirini ilgilendiren her şeye açık olduklarının altını çizen Chee Foong, “Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz çünkü stratejik olarak konumlanmış bir ülke. Güçlü bir iş gücüne sahip. Türkiye yaşadığımız deniyim pozitif, biz bunu kaldıraç olarak kullanmayı düşünüyoruz” dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Damla Alışan, bu birlikteliğin uzun soluklu bir  işbirliği olduğunu  belirterek, “Türkiye’ye ve ülkemizin lojistik geleceğine çok inanıyoruz. Dolayısıyla işimizi büyütmek ve daha aktif bir oyuncu olmak adına yatırımlarımız devam edecek” diyerek cevap verdi. Kontrat lojistiğinde Ocak ayı itibarıyla yeni 25 bin paletlik depoyu devreye alacaklarının da bilgisini veren Alışan, Mayıs, Haziran gibi 20-25 bin paletlik yeni bir depo daha yapacaklarının ve operasyonlarını büyüteceklerinin altını çizdi.