Prometeon gerçekleştirdiği basın toplantısıyla 2020 yılını değerlendirdi, 2021 yılı beklentilerini açıkladı. Toplantıya Prometeon Türkiye Ortadoğu, Afrika, Rusya ve Türkiye CEO’su Antonio Dolgetta, Prometeon MEA, Türkiye ve Rusya Bölgesi Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak ve Prometeon Türkiye Pazarlama Direktörü Faruk Uslu katıldı.

DOLGETTA: TÜRKİYE ÜRETİM, AR-GE VE ÇALIŞANLARIYLA KAYNAK BİR ÜLKE

Antonio Dolgetta, konuşmasına Türkiye’nin Prometeon için ne kadar önemli ve stratejik bir ülke olduğuna vurgu yaparak başladı. “Prometeon’un dünyada 4 fabrikası var ve yıllık corumuz 1 milyar Euro” diyen Dolgetta, “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin merkez üssüdür. Bir fabrikamı ve Ar-ge merkezimiz burada. 75 ülkeyi buradan yönetiyoruz. Üremin yarısı Türkiye’den yapılıyor, cironun 3’te biri de Türkiye’den geliyor. 1962 yılında üretime geçtiğimiz Türkiye’de bugün 2 bin çalışanımız var ve bölgeyle birlikte toplam çalışan sayımız 3 bindir” dedi.

Türkiye’ye son 3 yılda 1505milyon dolarlık yatırım kararı aldıkları, bunun 115 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdiklerini ve 40 milyon dolarlık bir yatırımın da devam ettiğini aktaran Dolgetta, “300 bin metrekarelik bir üretim üssümüz var ve buradaki üretimimizin yarısını tüm dünyaya ihraç ediyoruz. 14 milyon adetlik üretime ulaştık. Yeni Ar-Ge merkezi yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 27 TÜBİTAK projemiz var. Türkiye bizim için son derece stratejik bir ülke. Üretim anlamında, yetenek anlamında, yeni ürünler, yeni teknolojiler, yeni hammadde geliştirmeleri açısından kaynak bir ülke” ifadelerini kullandı.

ŞENOCAK: PAZARIN ÜZERİNDE BÜYÜYEN BİR PROMETEON VARDI

Prometeon MEA, Türkiye ve Rusya Bölgesi Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, 2020 yılın rakamları hakkında bilgi verdi. Ticari lastik pazarı hakkında bilgi veren Şenocak, “Seneye çok iyi başladık. Birinci çeyrek rekor yıl olan 2017’nin üzerinde başladı. Ancak mart ayında pandemi gelince korkunç bir pazar yaşadık. Türkiye bu süreçten hızlı çıktı ve üçüncü çeyrekte Pazar yüzde 35 büyüdü. Biz ise yüzde 75 büyüdük. Dördüncü çeyrek de onu takip etti ve pazarı yüzde 19 büyüme ile kapattık. 2 milyona yakın bir pazar oldu. Biz ise yılı yüzde 35 büyüme ile kapattık” dedi.

PROMETEON TÜM MARKALARDA LİDERLİK HEDEFLİYOR

Gökçe Şenocak, 2020 yılında pandemi nedeniyle ekonomik lastiklere ilginin daha yüksek gerçekleştiğini aktararak, “Maliyetler ön plana çıkınca ilk alım fiyatı daha ucuz olan segement öne çıktı. Bizim geçen sene yeni markalarımızı pazara sürmemiz, iyi geri dönüş olmamız büyümemize sebep oldu. Pirelli markamızla pazar lideriyiz. Bütün markalarda pazar lideri olmak istiyoruz. İnşaatta olduğumuz gibi ön aksta da pazar lideri olduk. Ön aks prestij aksıdır. Firmalar işletmeler orayı emniyet aksı olarak görürler ve güvendikleri markaları oraya koymak isterler. Bunun için buradaki pazar liderliğimiz çok önemli” dedi.

500 BİN HEDEFİNE ERKEN ULAŞTIK

Prometeon’un 2016 yılında faaliyetine başladığını, hedeflerinin 5 yıl içinde 500 bin adetlik satış olduğunu söyleyen Şenocak, “2016 yılında bu hedefi koyarken satış adedimiz 300 bindi ve pazar payımız yüzde 20’ydi. 500 bin hedefini 2020 yılında gezmiş olduk. Zaten yüksek olan Pazar payımızı yüzde 25’e çıkardık ki bu gerçekten çok önemli bir perfomans. Türkiye’de satılan her 4 lastikten biri Prometeon fabrikasında üretildi” dedi.

2021’DE DE BÜYÜME HEDEFLİYOR

2021 pazarının geçtiğimiz yılla aynı seviyelerde olmasını beklediklerini aktaran Gökçe Şenocak, Prometeon olarak 2021 yılından umutlu olduklarını ve bu yılı da büyüme ile kapatacaklarını söyledi. Şenocak, “Prometeon olarak tek markadaki liderliğimizi pekiştirmek ve bütün markalarda bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu nasıl başaracağız, çok kuvvetli silahlarımız var. Pirelle, Formula, Pharos markalarımız olacak. Anteo, Tegrys ve Eracle ile pazarda gücümüzü artıracağız. Ar-Ge merkezimizde yeni ürün geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl içerisinde 27 yeni ürün geliştirmeyle müşterilerimizin karşına çıkacağız” şeklinde konuştu.

PROSERVICES İLE HİZMETLER GENİŞLİYOR

Gökçe Şenocak, Prometeon’un en çok sunulan hizmete önem verdiğini anlattı ve katma değerli hizmetlerdeki başarılarını anlattı. Filo hizmetlerinde en büyük firmalar çalıştıklarını aktaran Şenocak artık ProTrucks yerine hizmetlerine ProServices olarak devam edeceklerini söyledi.

USLU: HİZMETLERİMİZ SÜREKLİ BÜYÜYOR

Prometeon Türkiye Pazarlama Direktörü Faruk Uslu da, Protruks yerine tüm hizmetlerine ProServices çatısı altında devam etmelerinin nedenini filolara sunduklarını hizmetlerin ve ürünlerin çok hızlı büyümesi olarak açıkladı. Uslu, hizmet pameklerinin büyüdüğünü, yeri markaların, yeni ürünlerin, yeni kama değerli hizmetlerin devreye alındığını ve tam otomasyon sunulan bir dönemi başlattıklarını anlattı.