Otomotiv Distribütörleri & Mobilite Derneği (ODMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotivdeki vergi sistemleri hakkında 2 Aralık Cuma günü düzenlenen toplantıda vergi sistemi ile ilgili önerilerini dile getirdi.

 “Otomobilin vergisiz fiyatı sürekli olarak artıyor. Bunun sonucunda otomobiller sürekli olarak yüksek vergiye tabi oluyor. Lüks ve ülkemizde üretilen bir otomobil aynı vergi matrahında tutuluyor. Dileğimiz sürdürülebilir bir sisteme kavuşmak. Orta vadede 1,6 motor altı normal üstü lükstür gibi baremlerle sürdürülebilir olmak çok mümkün değil. Yeni bir sayfa açıp, yeni teknolojileri içeren bir sisteme sahip olmalıyız.” Şeklide yüksek verginin olumsuzluklarından bahseden Bozkurt, yüksek ÖTV’nin sebep olduğu olumsuzluklardan bahsederek, “Otomobilde ulaşım zorlaşıyor, pazar olması gereken seviyelere ulaşamıyor, sınırlı iç pazarda yeni yatırımlar gelmiyor, yaşlı araç parkı daha da büyüyor. Yeni teknolojilere sahip araç sunulamıyor.” şeklinde konuştu.

Çözüm önerilerini de sunan Bozkurt, ÖTV’yi kademeli olarak uzun vadede düşürmenin, otomotiv sektörünün stratejik yol haritasını oluşturmanın ve duyurmanın yanı sıra yol haritasına sadık kalınması gerektiğini kaydetti.

Avrupa’ya yönelik üretim için Türkiye’nin en avantajlı ülke olduğunu söyleyen Bozkurt, vergi sisteminin kademeli olarak sıfırlanması halinde, 2034 yılına kadar 2.25 milyon adede kadar ulaşma potansiyele sahip olduğunu açıkladı. Bin kişiye düşen otomobil sayısının 195 adetten, Doğu Avrupa ortalaması olan 365 adedin üzerine çıkılabileceğini belirten Bozkurt, otomotiv ihracatının 2 milyon adede çıkabileceğini, istihdamın 750 bin adede çıkabileceğini vurguladı.

Araç parkının gençleşmesiyle, 2. el araç ihracatının da yolu açılacağını belirten Bozkurt, otomotiv yan sanayisiyle 10 milyar dolar daha cari açığın kapanmasını sağlayacağını söyledi.

Bozkurt, MTV gelirlerinin 2034 yılına kadar ilave toplam 15-20 milyar TL gelir sağlanacağını kaydetti.

Otomotivde tarihsel fırsatın olduğunu ve bugün böyle bir dönüşüm fırsatı yaşandığını belirten Bozkurt, bunun bir devlet politikası olması gerektiğini açıkladı. Kamu ile bu projenin yakın geçmişte paylaşıldığını kaydeden Bozkurt, kamu otoritesinin bu programı inceleyecekleri cevabını aldıklarını söyledi.