ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörünün 70 milyar dolar cari fazla veren bir sektör olduğunu belirterek “Ülkemizin Avrupa otomotiv üretim merkezi olması için stratejik adımlara ihtiyaç var. Vergi, üretim teşvikleri, finansman kaynaklarının planlanması gerekiyor” dedi.

ODD'nin (Otomotiv Distribütörleri Derneği) 6 aylık dönemi değerlendirildiği toplantıda konuşan ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv endüstrisinin ülke ekonomisine olan etkisine vurgu yaparak “Böylesi önemli bir sektörü pamuklara sarıp sarmalamamız gerekiyor” dedi. 

Bozkurt, Türkiye’ye yapılacak yeni yatırımlar için iç pazar satışlarının artması gerektiğini söyledi. 

Bozkurt, “Otomotiv ağır yatırım gerektiriyor  ve geri dönüşü uzun solukludur. Bu kadar yüksek maliyetli ve geri dönüşüm süresinin uzun olduğu bir yatırım içi cazip yatırım koşulları gerekiyor. Otomotivde yatırımı bulunan markaların üretimlerinin yüzde 15’ini burada satıyor olması gerekiyor. Bu nedenle iç pazarı büyütmemiz gerekiyor. Türkiye gibi büyük bir ülkenin 800 bin adetlik rakamları geçmesi gerekiyor. Pandemi öncesi 1 milyon 100 bin adetleri konuşurken şimdiki rakamlar 750 binlerde dönüyor. Türkiye’nin sanayi hamlesi yapması için önünde fırsat var. Her ülke rekabet üstünlüğü yapan sektörlerin bayraktarlığını yapıyor. Tekstilde avantajımızı kaybettik ama otomotivde hala avantajımız sürüyor. Otomotiv pamuklara sarıp kollamamız gereken stratejik bir endüstri olarak öne çıkıyor” diye konuştu. 

ODD olarak otomotiv sahipliğinde Avrupa oranını yakalamak ve sektörün ekonomiye katkısını artıracak çalışmalar yaptıklarını kaydede Bozkurt, “Sektör 70 milyar dolar cari fazla veriyor. Otomotiv ülke için çok stratejiktir. Kendini kanıtlamış bir sektör. Dünyada çağı yakalamada şanslı bir sektör. Bugün 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin otomotiv üretim üssü konumunda Avrupa’da 6. sıradıyız. Üçüncülüğü nasıl çıkarız diye çalışmalar yapıyoruz. Buraya gelecek her yatırım, ilave istihdam, ilave ihracat ilave yan sanayi yatırımı demektir. Türkiye buna birçok açıdan aday ülke” ifadelerini kullandı.