Busworld Fuarı kapılarını açtı. 29-31 Mayıs tarihleri arasında 3 gün sürecek fuarda, otobüs üreticilerin yeni otobüslerini sergiliyor. Fuarda elektrikli otobüs modelleri dikkat çekerken, markalar; mobilete, paylaşımla araçlar, otonom araçları öne çıkardılar.

Fuara 4 yeni otobüsüyle katılan Otokar, e-Kent, otonom e-Centro, Centro ve Yeni Sultan Giga’yı sergiledi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Otokar Ticari Araçlar Yurtiçi Pazarlama ve Satış Direktörü Murat Tokatlı, Avrupa’nın en büyük 4. otobüs üreticisi olduklarını belirterek Türkiye’de de 15 yıldır üst üste Pazar lideri olduklarını söyledi.  

Daha dayanıklı, daha hafif ve daha düşük emisyonlu araçlar üretmeye odaklandıklarını belirten Tokatlı, diğer önemli odak noktalarının mobilite olduğunu kaydetti. Tokatlı, “6 metreden 20 metreye kadar tüm araçlarımızı mobiliteye uygun geliştiriyoruz” dedi.

Mercedes-Benz eCitaro yılın otobüsü seçildi Mercedes-Benz eCitaro yılın otobüsü seçildi

Tokatlı, Kent otobüslerinin şu anda pazarda ciddi ağırlığı olduğunu, İstanbul’da binin üzerinde Kent’in çalıştığını, Avrupa’da büyük şehirlerinde de bu otobüs çalıştığı bilgisini verdi. Fuarda sergilenen E-Kant’in tamamen yenilendiğini, modüler bir tasarımla üretildiğini kaydeden Tokatlı, “10 metreden 18 metreye kadar tasarlayıp üretebiliyoruz. Bir önceki araca göre 800 kg hafifledi. Bu sayede menzilimizi artırdık.”

Sultan otobüslerini de yeniledikleri söyleyen Tokatlı, “Olduğu gibi yeniledik. Avrupa Güvenlik Yönetmeliği’ne (GSR) göre geliştirdik. Avrupa’da bu yıl, temmuz ayı itibarıyla satışa sunulacak. Türkiye’de de 2025 yılında pazara sunacağız. Yeni Sultan Giga’da iç dizayn olduğu gibi değişti. Koltuk yerleri değiştirildi. Sultan’daki liderliğimizi pekiştirerek sürdürmek istiyoruz. 20’den fazla ülkeye Navigo ismiyle ihraç ediyoruz.” Tokatlı, Sultan Giga’nın Marsilya’dan Paris’e olimpiyat meşalesini taşıdığını da söyledi.

Centro ile yeni bir pazar yarattıklarını söyleyen Tokatlı,  “Büyük otobüslerin fazla, küçük otobüslerin yetmediği yerler için 6,6 metrelik mikrobüsümüzü sunduk. İşletme maliyeti en düşük araç. e-centro otonom aracı, tamamen Otokar’ın bir projesi. Seviye 4’teyiz. Araç mevsim koşullarından etkilenmeden belirli rud üzerinden kendi kendine gidecek seviye geldi.

Otokar tarafından geliştirilen Bus Monitor sistemini de tanıtan Tokatlı, “Bu hizmetimizi aracın takip edilmesi, servis ihtiyaçlarını belirlenmesi, sürücülerin takibi ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi için tasarladık. Şu anda İstanbul’da çalışan 120 otobüste kullanılıyor. Avrupa’da da bu hizmeti sunacağız. Birkaç büyük işletmeyle son aşamaya geldik” ifadelerini kullandı.

Editör: Mutlu Doğan